2011 Van depremi sonrası betonarme binalarda oluşan hasarlar ve seçilen bir binada örnek bir alan çalışması
The reinforce concrete buildings damages after 2011 Van earthquake and a case study on a selected building
  1. Tez No: 390332
  2. Yazar: FAİK AFŞEÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN AÇIKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Ülkemizde özellikle 1950'li yıllarda başlayan kentlere hızlı göç, kentlerimizde kaçak ve denetimsiz birçok yapının yapılmasına neden olmuştur.1998 yılından önce yapılan yapıların büyük bir kısmı güvensiz ve günümüz mevzuatına aykırı niteliktedir. Hızlı ve çarpık yapılaşma nedeniyle kentlerimiz, görsel ve estetik değerlerden uzak, niteliksiz, altyapısı ve sosyal donatı alanları olmayan kimliksiz beton yığınları haline gelmiştir. Afet riskleri ile birlikte çarpık yapılaşma da kentlerimizin en önemli sorunlarından biridir. Ülkemizde bulunan aktif fay hatlarına baktığımızda ekonomik anlamda gelişmiş illerimizin bu bölgelere yığıldığı görülmektedir. Bu çalışma ile 2011 Van Depreminden sonra oluşan hasarlar ve nedenleri araştırılmış, alınması gereken önlemler belirtilmiştir. Van İlinde Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı lojman binalarında güçlendirme proje çalışmaları ve maliyet analizleri yapılmıştır. 2011 Van Depremi sonucu lojman binalarında oluşan hasar nedenlerini belirlemek ve taşıyıcı sistemi tahkik etmek amacıyla binalar ProBina Orion 16.0 analiz programı ile modellenmiş ve çözülmüştür. Çözümde binalar ile ilgili yapılan röleve çalışmaları kullanılmıştır. Bu çözüm ile taşıyıcı sistemde oluşan hasarlar değerlendirilerek, perde ilavesi ve kolon mantolaması yöntemiyle güçlendirme önerileri hazırlanmıştır. Güçlendirme sonrası binalar tekrar analiz edilmiş ve binaların sünek davrandığı gözlemlenmiştir. Yapılacak olan imalatlar AMP Hakediş ve Yaklaşık Maliyet programına girilerek 2013 yılı Birim İmalat Yöntemi'ne göre güçlendirme maliyet analizi yapılmış, yeniden yapım maliyeti ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fast migration to cities, starting at 1950's, has caused lots of unpermissioned and uncontrolled buildings to be built in our country. Most of the buildings built before year 1998 are not safe and not proper for today's regulatory. Fast and unplanned urbanisation lead our cities to become far from visual and esthetic values, unqualified, substructureless, socially unequipped, characterless concrete jungles. Unplanned urbanisation is also one of the biggest problems with riscs of disasters in our country. It's also noticable that our economically developed cities are mostly located around active faultlines. With this study the damages after 2011 Van Earthquake and their reasons were researched, cautions to be taken were determined. Studies of strengthened projects and analysis of costs were made in Ministry of National Defence mass houses in the city of Van and suggestions were made. To define the reasons of the damage done on mass housings after 2011 Van Earthquake and to verify bearing systems, the buildings were modeled and solved in ProBina Orion 16.0 analysis program. Measured drawings of the buildings were used for the solution. With this solution, , damages on the bearing system were evaluated, strengthened suggestions with addings of partitions and column jacketing were prepared. The buildings were analysed again after the strengthened and they were observed to behave ductilite. The manufacturings to be done were put in AMP Progress Payment and Approximate Cost Program and reinforcing cost analysis was made according to 2013 Unit Manufacturing Method, suggestions were made considering comparations with rebuilding costs.