Pastane vitrinleri iklimlendirme otomasyonu
Automation of air conditioning for patisserie shopwindows
- Tez No: 390333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma ile günlük üretimi en fazla olan vitrin ürünlerinden yaş pasta için gerekli saklama koşullarının (+4°C ve %70 RH - %80 RH) pastane vitrininde sağlanması için kontrol sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bulanık Mantık (BM) tabanlı olarak gerçekleştirilen gömülü kontrol sistemi PIC programlanarak oluşturulmuştur. Oluşturulan sistem, vitrin içi sıcaklığı +4°C ve nemi %70 RH - %80 RH arasında tutmaktadır. Giriş değişkenleri sensörlerden okunan sıcaklık ve nem, çıkış değişkenleri ise DC fan, AC fan ve ultrasonik atomizerin darbe genişlik modülasyonu (PWM) kademeleridir.
Özet (Çeviri)
With this study; the fuzzy logic control system was designed and implemented for the patisserie showwindow to meet the required storage conditions for cakes (+4°C and the humidity interval 70% RH- 80%RH.) that has highest daily production ratio among the productions stored in patisserie showwindow. Embedded control system was based on Fuzzy Logic (FL) and implemented by PIC programming. The system keeps the temperature of the showwindow at +4°C and the humidity at 70% RH- 80%RH. Input variables are temperature and relative humidity whereas output variables are Pulse Width Modulation (PWM) levels of DC fan, AC fan and the ultrasonic atomizer.