Kök-ur nematodlari (Meloidogyne spp.) ile mücadelede ekolojik yaklaşımlar: Lahanagiller ve biyopreparatlarin etkilerinin araştırılması
Ecological approaches for the control of root-knot nematodes (Meloidogyne spp.): Investigation the effects of cabbages and biopreparates
- Tez No: 390417
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLHAN MENNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Çalışmada, kültür bitkilerinde zararlı olan kök-ur nematodları (Meloidogyne spp. Goeldi, 1892) ile mücadelede, çevresel zararı en az olabilecek alternatifler araştırılmıştır. Çalışma biyofumigasyon, biyopreparatlar ve gübrelerin etkilerinin araştırılması olarak 3 farklı yöntemden oluşmuştur. Kök-ur nematodlarına karşı biyofumigasyon çalışmalarının ilk aşamasında, Franklin (Brüksel Lahanası), Karadeniz (Yaprak Lahana), Bilko (Çin Lahanası), Fiesta (Brokoli) ve Tiburon (Brokoli), Lectro (Kırmızı Baş Lahana), Megaton (Beyaz Baş Lahana) çeşitleri zayıf konukçu ve konukçu durumunda olmayan çeşitler olarak belirlenmiştir. Biyofumigasyon çalışmalarının ikinci aşamaları 8 lahana çeşiti üzerinden yürütülmüş ve 4 farklı lahana çeşidi [Karadeniz (Yaprak Lahana), Franklin (Brüksel Lahanası), Bilko (Çin Lahanası) ve Fiesta (Brokoli)] kök-ur nematodları popülasyonunda % 50 ile % 90 oranında bir azalma sağlamıştır ve biyofumigant materyal olarak etkili sonuçlar vermiştir. Kök-ur nematodları ile mücadelede biyopreparatların etkilerinin araştırılması amacıyla yapılan çalışmada, Bionematon ticari isimli biyopreparat (Paecilomyces lilacinus (Thom) Samson) kök-ur nematodu popülasyonları üzerinde biyolojik mücadele etmeni olarak önemli bir etki göstermiştir ve popülasyonda % 92 oranında bir azalma sağlamıştır. Bunu takiben Trichoflow (Trichoderma harzianum Rifai) ve Serenade (Bacillus subtilis (Ehrenberg) Cohn) isimli ticari preparatlar da etkili sonuçlar göstermiştir. Kök-ur nematodu zararına uğramış domates bitkileri üzerinde gübrelerin bitki gelişimine olan etkisinin araştırıldığı çalışmada ise, özellikle üre ve kompoze içerikli gübrelerin % 50 ile % 80 oranında bitki büyümesini arttırdığı belirlenmiştir. Bunun dışında potasyum ve fosfor içerikli gübrelerinde bitki büyümesini arttırdığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, alternative methods which have environmentally the least side effects, were investigated for the control of root-knot nematodes (Meloidogyne spp. Goeldi, 1892) harmful in crop plants. The study was consisted of three different methods which were the effects of biofumigation, biopreparates and fertilizers. In the first stage of biofumigation studies against root-knot nematodes, Franklin (Brussels Cabbage), Black Sea (Leaf Cabbage), Bilko (China Cabbage), Fiesta (Broccoli) and Tiburon (Broccoli), Lectro (red cabbage), Megaton (white cabbage) varieties were determined as weak hosts and non-hosts. The second stage of biofumigation studies were conducted in eight cabbage varieties. Four different cabbage varieties [Black Sea (Leaf Cabbage, Franklin (Brussels Cabbage), Bilko (China cabbage) and Fiesta (Broccoli)] led to decrease root-knot nematode populations at %50-90 rates and were effective as biofumigant material. In the study which was aimed to investigate the effects biopreparates for the control of root-knot nematodes, Bionematon (Paecilomyces lilacinus (Thom) Samson) was significantly effective on root-knot nematode populations as biological control agent and led to decrease the population at %92 rate. Following this, Trichoflow (Trichoderma harzianum Rifai) and Serenade (Bacillus subtilis (Ehrenberg) Cohn) were effective, as well. In the study to investigate the effects of foliar fertilizers on tomatoes infested by root-knot nematodes, especially the fertilizers containing urea and compound increased the plant growth at %50-80 rates. Furthermore, it was found that the fertilizers containing potassium and phosphorus increased the plant growth, as well.