Otomotiv sektöründe tedarikçi seçiminde AHP-Bulanık AHP karşılaştırması
Automotive industry supplier selection AHP-Fuzzy AHP comparison
- Tez No: 390428
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ALADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüz global dünya pazarı gün geçtikçe daha yoğun bir hale gelmektedir. Bu yüzden günümüzdeki firmalar pazarda hayatta kalabilmek ve ürünleriyle rekabet edebilme yeteneklerini sürdürmek için üretim ve malzeme maliyetlerini düşürme yollarını aramaktadırlar. Maliyetlerin azaltılmasında en önemli unsur nitelikli tedarikçiden düşük fiyatlı ve kaliteli malzeme satın alınmasıdır. Bu çalışma tedarik zinciri yönetiminde önemli bir problem olan tedarikçi seçimi üzerinde odaklanmıştır. Amaç, otomotiv sektöründeki tedarikçi seçim sorununun çok ölçütlü temele dayandırılarak değerlendirilmesidir. Çalışma iki aşamalı olarak planlanmış olup; ilk aşama otomotiv sektöründe tedarikçi seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli ölçütlerin firmalarda anket çalışması yapılarak belirlenmesiyle başlamaktadır. Çalışmanın ikinci aşaması, mevcut olan ve aday olan tedarikçilerin çok ölçütlü (fiyat, esneklik, kalite v.b.) yapıda değerlendirilerek göreceli olarak sıralanması aşamasıdır. Belirlenen ölçütler için en uygun tedarikçilerin seçiminde bulanık analitik hiyerarşi sürecinden yararlanılacaktır. Bu süreçte söz konusu tedarikçilerin belirlenen ölçütlere göre ağırlıklandırma ve seçimi işlemi Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi ile yapılacaktır. Ayrıca tedarikçilerin öncelik sıralamalarının belirlenmesinde çok ölçütlü bir yaklaşım olan Topsis ve AHP yönteminden de yararlanılarak farklı bir bakış açısı sağlanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Today's global world market becomes more intense day by day. That's why today's companies seek the ways of reducing the costs of production and materials in order to survive in the market and to sustain their ability to compete with their products. The purchase of low cost and high quality materials by the qualified suppliers is the most important factor in reducing the costs. This study focuses on supplier selection which is an important problem in supply chain management. The main purpose is the evaluation of the supplier selection problem in the automotive industry on the basis of multi criteria. The study has been planned in two stages; the first stage begins with the determination of the considerable significant criteria of the supplier selection in the automotive industry via questionnaire study at the companies. The second stage of the study embodies the relative ranking of the available and candidate suppliers after being evaluated in multiple criteria (price, flexibility, quality etc.) structure. Fuzzy analytic hierarchy process is to be used for the selection of the most appropriate suppliers. In this process, the actions of weighting and selection of the suppliers in question will be taken by using Fuzzy Analytical Hierarchy Process. Additionally, a multiple criteria approach - the method of TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) – and AHP (Analytic Hierarchy Process) will be used in determining the prioritisation of the suppliers, and a different perspective will be provided.