Kuzeybatı Türkiye'de Lavrasıa kıta şelfinin alt kretase fosil kayıtları ve yakın ülkelerle korelasyonu
Lower cretaceous fossil record of the laurasian continental shelf in northwestern Turkey and its correlation with surrourding areas
  1. Tez No: 390543
  2. Yazar: MERVE MENTEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZVER ÖZKAR ÖNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, Kuzeybatı Türkiye'de Lavrasya kıta şelfine ait Alt Kretase sığ denizel sedimenter istiflerin yaygın izlendiği Kozlu-Zonguldak, Amasra ve Kırklareli (İğneada) yörelerindeki fosil topluluklarının incelenmesi hedeflenmiştir. Fosil toplulukları içinde; bentik foraminiferler açısından oldukça zengin orbitolinidler, Neotrocholin'ler ile makrofosillerden rudistlerin ve mercanların yaygın olduğu birimlerde lito-biyostratigrafik benzerlikler ve farklılıklar ile fasiyeslerdeki yanal ve düşey değişimler izlenerek korele edilmiştir. Bu yörelerde yapılmış birçok jeolojik amaçlı çalışmalar bulunmakla birlikte; ayrıntılı bir paleontoloji çalışması ile bölgeler arası korelasyon bugüne dek ortaya konmamıştır. Bu amaç doğrultusunda Lavrasia kıta şelfinin Kuzeybatı Anadolu'daki olası paleocoğrafik yayılımına bentik foraminifer topluluğu ile bir yaklaşım getirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmadaki diğer bir amaç da; batıda Bulgaristan, Hırvatistan, İtalya, Fransa ve İspanya gibi ülkelerin Alt Kretase kıta şelflerine ait çalışmalardaki benzer verilerin karşılaştırılması, Batı Pontidler'deki benzerlik ve farklılıkların ortaya konmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study intends to analyze the fossil records of Lower Cretaceous of shallow marine sedimentary unit which related to the Laurasian continental shelf in Northwestern Turkey commonly met in Kozlu-Zonguldak, Amasra and Kırklareli (İğneada). The units widely contain benthic foraminifers, Orbitolina, Neotrocholina, Rudists and Anthozoa of the macrofossils have been followed and associated through lito-biostratigraphical comparisons and contrasts, horizontal and vertical variation in facies. Correlation between sections with detailed paleontological analyses has not been presented until today, however there is several geological examinations in these areas. In accordance with this purpose, this study tries to determine possible paleogeographic emissions of The Laurasian continental shelf on Northwestern Anatolian based on benthic foraminifera assemblage. The other aim is to correlate data of other researches on Lower Cretaceous continental shelf in West, Bulgaria, Croatia, Italy, France and Spain and to present comparisons and contrasts on Western Pontids.