Sakarya ili ormanlık alan topraklarından streptomyces türlerinin izolasyonu, karakterizasyonu ve bazı ekstraselüler enzimlerin üretiminin belirlenmesi
Isolation and identification of streptomyces species isolated from forest area (Sakarya city) anddetermination the production of some extracellular enzyme
  1. Tez No: 390589
  2. Yazar: ÖMRÜYE ÖZOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Sakarya ili sınırlarında bulunan ormanlık alan topraklarından Streptomyces cinsi bakterileri izole edilerek bilgisayar yardımıyla teşhisleri yapılmış ve izolatların çeşitli enzim aktiviteleri belirlenmiştir. Yapılan renk grubu analizinde izolatlarhavasal ve misel rengi esas alınarak 4 ana gruba ayrılmıştır. Teşhisleri tamamlanan Streptomyces izolatlarının test sonuçları MVSP 3.2 bilgisayar programı ile birbirleri arasındaki benzerlik dendogramları oluşturulmuştur. Tüm izolatların fenotipik ve biyokimyasal karakterleri belirlenerek IDENTAX bilgisayar programına bu veriler aktarılmış, cins içerisindeki pozisyonları belirlenerek teşhisleri yapılmıştır. Bu teşhislere göre 80 izolattan 49 'unun Streptomyces exfoliatus, 14'ünün Streptomyces atroolivaceus, 1'i Streptomyces albidoflavus,1'i Streptomyces chromofuscus, 1'i de Streptomyces purpureus olduğu belirlenmiştir. Ayrıca tüm izolatların Proteaz, Amilaz, Lipaz, Selülaz ve Asparaginaz enzim aktiviteleri belirlenmiştir. Enzim analizleri sonucunda tüm izolatların % 15'i asparaginaz enzimi için pozitif, % 5'i proteaz enzimi için pozitif, ayrıca D0047 izolatının selülaz enzimi için pozitif olduğu belirlenmiş olup amilaz ve lipaz için pozitif sonuç görülmemiştir. Özellikle asparaginaz enziminin kemoterapi de neoplastik ajan olarak kullanılışı ve izolatlarımızın % 15'inin asparaginaz enzimi için pozitif sonuç göstermesi oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, forest area located in the province of Sakarya city soil bacteria of the genus Streptomyces isolated and made computer-assisted diagnosis and various enzyme activities of the isolates were determined. All isolates of phenotypic and biochemical characteristics of the data being transmitted to the computer program determined IDENTAX, diagnosis is made by determining their position in the genus. Isolates in the color group analysis based on aerial and substrate mycelium color is divided into four main groups. Diagnostic test results of Streptomyces isolates are completed by a computer program MVSP 3.2 and were created similarity dendrograms. In addition, all isolates protease, amylase, lipase, cellulase and asparaginase enzyme activity was determined. As a result of enzyme assay of 15% of all isolates positive for the enzyme asparaginase, 5% positive for protease enzymes, cellulase enzymes also isolates D0047 is determined to be positive for positive for amylase and lipase were found. In particular, the enzyme asparaginase chemotherapy of neoplastic agent usage and 15% of our isolates showed positive results for the enzyme asparaginase is very important.