Mardin derik ekolojik koşullarında farklı ekim zamanı uygulamalarının bazı aspir(Carthamus tinctorius L.)çeşitlerinde verim ve verim öğelerine etkisi
Investigating the effect of different sowing time on the yield and yield components of some aspi̇r cultivars in Van ecological conditions
  1. Tez No: 390604
  2. Yazar: MERYEM KIRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, 2011 yılında Mardin Derik ekolojik koşullarında farklı ekim zamanı uygulamalarının bazı aspir çeşitlerinde verim ve verim öğelerine etkisinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma Mardin Derik Balova köyünde bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada iki değişik aspir çeşidi (Dinçer, Balcı) beş faklı ekim zamanı (20 Ekim, 5 Kasım, 20 Kasım, 5 Aralık, 20 Aralık) denemeye alınmıştır. Denemede bitki boyu, ana dal sayısı, ikincil dal sayısı, tabla sayısı, mahsuldar tabla sayısı, tablada tane sayısı, bin tane ağırlığı, tohum verimi, ham yağ oranı, ham yağ verimi, ham protein oranı ve ham protein verimi gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre en yüksek tohum verimi 205.48 kg/da ile ikinci ekim zamanı (5 Kasım) uygulamasında Balcı çeşidinden, en yüksek ham yağ oranı ise % 31.62 ile ikinci ekim zamanı (5 Kasım) uygulamasında Dinçer aspir çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of different sowing time applications on yield and yield components of some safflower cultivars in Mardin Derik ecological conditions in 2012. The study was conducted in a split plot experimental design in random blocks with three replications at the fields of Mardin Derik Balova Köyü. In the study, two different safflower cultivars (Dinçer, Balcı) were sown in three five sowing time (20 October, 5 November, 20 November, 5 December, 20 December) In this study, plant height, number of primary branches, number of secondary branches, heads per plant, number of fertile head, seeds per head, 1000 seed weight, seed yield, crude protein ratio, crude oil ratio, protein yield and oil yield were investigated. According to the results of this research, the highest seed yield was found to be 205.48 kg/da in the second sowing time (5 November) from Balcı cultivar and the highest crude oil rate was found to be 31.62 % in the second sowing time (5 November) from Dinçer safflower cultivar.