Üniversal motorun pıc kullanılarak bilgisayar destekli kontrolü
The computer based control of universal motor using pic
  1. Tez No: 390606
  2. Yazar: EMİN AĞRALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİR RÜSTEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada Alternatif Akım (AA) üniversal motorun, tasarlanan kontrol kartı ve sürücü kartı devreleri ile hız, devir yönü değiştirme, devir hızı okuma ve enerji besleme kontrolü bilgisayar destekli olarak gerçekleştirilmiştir. Üniversal motorun hızı faz açısı kontrolü yöntemi kullanılarak mikrodenetleyici tabanlı olarak gerçekleştirilmiştir. AA şebeke sinyalinin sıfır geçiş noktaları sıfır geçiş dedektörü aracılığıyla tespit edilerek PIC16F84A'nın analog girişine uygulanmıştır. Bu amaçla şebekenin her alternansında istenilen açı değerinde faz kontrolü gerçekleştirilmiştir. Ayrıca kontrol kartı mikrodenetleyicisi PIC18F2550 ile sürücü kartı kontrolü, devir yönü değiştirme kontrolü, motor ve sürücü enerji besleme kontrolü ve motor devir hızı okuma gerçekleştirilmiştir. Kontrol kartı, bilgisayar programı Visual Basic 6.0 ile tasarlanan kontrol paneliyle kontrol edilmiştir. Kontrol kartı mikrodenetleyicisi aynı zamanda motora akuple bağlı takogeneratörden alınan hız bilgisini kontrol paneline aktarmaktadır. Bu durumda hız bilgisi kontrol panelinde anlık olarak okunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study a new design of control card and driver card circuit along with speed, changing direction of rotation, speed rotation measurement and energy supply of Alternative Current (AC) universal motor were made. The motor was made as a microcontroller based using phase angle control method. The zero cross points of AC mains signal was established through zero cross detector and applied to the analog input of PIC16F84A. For this purpose, the phase control was made in each alternans of the network signal in any angle value. Additionally, microcontroller of control card; PIC18F2550, driver card control, changing direction of rotation, motor and driver energy supply control and motor rotation speed measurement were made. The control card is checked by control panel designed on Visual Basic 6.0. The microcontroller control card transfers speed information, obtained from tachogenerator coupled to the motor, to the control panel. In this situation, the speed information on the control panel was displayed momentarily.