Siirt ili ve çevresinde Coccinellidae (Coleoptera) familyasına bağlı türler ve yayılış alanlarının saptanması
Coccinellidae species and their distribution in Si̇i̇rt province
  1. Tez No: 390622
  2. Yazar: SEBAHAT GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH ÖZGÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Siirt ili ve ilçelerinde Coccinellidae familyasına ait türlerin yayılış alanları ve faunası belirlenmiştir. Çalışma Siirt merkez ve ilçelerinde, 2012 yılında Nisan - Ekim tarihlerinde yürütülmüş ve örnekler kültür bitkileri (meyve, bağ, sebze, tarla), yabancı otlar (tek ve çok yıllık), ormanlık alanlar ve çayır mera alanlarından toplanmıştır. Örneklemeler elle toplama, atrap, Japon şemsiyesi yöntemlerine göre yapılmıştır. Çalışmada 14 cinse bağlı 29 tür saptanmıştır. Toplam olarak 1390 örnek toplanmış olup toplanan örnekler içinde birey sayısı en fazla olan türler sırayla şunlardır: Hyperaspis quadrimaculata Redtb., Coccinella septempunctata L., Scymnus pallipediformis Günther ve Scymnus (pullus) subvillosus (Goeze). En az bulunulan türler ise Coccinella undecimpunctata L., Chilocorus bipustulatus L., Stethorus gilvifrons (Muslant), Henosepilachna elaterii (Rossi) ve Nephus ludyi Weise olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, distribution areas and fauna of Coccinellidae family species were determined in Siirt Province. The study was conducted in districs of Siirt between April and October 2012 and specimens were collected on cultivars (orchards, vineyards, vegetables, fields), weeds (annuals and perennuals), woodlands, meadows and grasslands. Samplings were done by handling methods, sweepnets and dropsheets. It was detemined 29 species which they are belong to 14 genus at the study. Totaly 1390 specimens were collected and most abundant species as followed: Hyperaspis quadrimaculata Redtb., Coccinella septempunctata L., Scymnus pallipediformis Günther and Scymnus(pullus) subvillosus (Goeze). Rare specimens are as followed: Coccinella undecimpunctata L., Chilocorus bipustulatus L., Stethorus gilvifrons (Muslant), Henosepilachna elaterii (Rossi) and Nephus ludy Weise.