Trakya bölgesinde satılan kahvaltılık margarinlerin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 39064
- Danışmanlar: PROF. DR. H. HÜSNÜ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Engineering, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada; piyasada satılan değişik markalardaki kahvaltılık margarin örneklerinin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerileri araştırılmıştır. Dokuz değişik markaya ait margarin örneklerinden 2 'şer ay ara ile 3 farklı samanda alınan örnekler üze rinde çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar Türkiye için geçerli standart değerlerle karşılaştırılmış ve denemeye alınan örneklerde fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından peroksit sayısı değerinde 1 örnek, su oranı değerlerinde 2 örnek dışında kalanların tamamının Türk standartlarında belirtilen değerlere uydukları bulunmuştur. Diğer araştırılan değerlerde ise kaynak araştırmasında standart teşkil eden değerlere rastlanmamış ve bu değerlerin yorumları genel olarak verilen bilgiler üzerinden yapılmıştır. Mikrobiyolojik analizlerde toplam küf ve maya sayısı bütün örnekler arasında sadece 4 örnekte tespit edilmiştir. Bunlar da tespit edilen sayı Türk. standartlarında belirtilenin üzerindedir, örneklerde koliform bakteriye rastlanmamıştır. Kahvaltılık margarin örneklerinde istatistik! açıdan peroksit sayısı, serbest yağ asi ti oranı, kayma noktası ve N35, N40 değerleri önemli bulunmamış, brüt.ağırlık, tuz oranı, yağ oranı, su oranı, yağsız kuru madde oranı, pH değerleri, iyot sayısı, Ni ve Fe değerleri, Nil), N15, N20, N30 değerleri istatistiki açıdan önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; physical, chemical and microbiological characteris tics of the table margarine samples supplied from the market were investigated. Margarine samples of nine different brans were tasted at three different times with two months of intervals. The analysis results were compared with the standart values valid in Turkey and it was found that almost all of the samples were in accordence with the values given in Turkish Standarts in the physical and chemical properties, exceptions were one sample in peroxide value.and two samples in water content. The investigation which are not specified by Turkish standarts were evaluated in correspance to other referen ces. In inicrobiolgical analysis, mould.and yeast were observed in just four samples and count were found above the values given in Turkey standarts. No Coliform bacteria were observed in any of the saples. In "table margarine samples, peroxide value, free fatty acid percent, slip melting point.and solid phase percentages at 35 and C (N35, N40) were not found important, tat gross weight, salt content, fat content, water content, milk solid nonfat content, pH value, iodine value, nickel and iron concentrations, solid phase percenta ges at 10, 15, 20 and 30 C (N10, N15, N20, N30) were found impor tant by statistical evaluation.