Microzonation with respect to rainfall-induced landslides
Yağmur kaynaklı yamaç kaymaları için mikrobölgeleme
  1. Tez No: 390693
  2. Yazar: OKAN İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ŞAFAK, PROF. DR. MUSTAFA ATİLLA ANSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Expansion of scientific methodologies to quantify the rainfall – induced hazard paves the way for constructing proper investigation of potential landslide in interested areas. In this context, a simple, concise but sufficiently detailed to incorporate all the phenomena in itself microzonation methodology is proposed which merges two different approaches (1) Iverson (2000), which bears on the exact solution of Richards' Equation and (2) uniform seepage condition, dependent on topographical features rather than solution to water movement equation in soil continuum. Such a straightforward concept enables utilisers to perform factor of safety calculations not exhaustive but elaborative on GIS system. In this study, hypothetical topography is at first produced to portray the efficacy of recommended algorithm with an intention that different soil conditions and fluctuations in rainfall intensities on soil mass are able to be evaluated. In addition to this, Tekirdağ City Center is selected to examine the pros and cons of proposed routine but all the required parameters for the analysis are specified by means of plenty of empirical correlations, which may lead to unexpected results. Thus, two additional methodology, Montgomery and Dietrich (1994), Mora and Vahrson (1994) are also, employed for the justification of below – stated method since the former one operates on similar parameters and the latter one sketches the potential hazardous locations in relevant area. The outcome of comparison between these three algorithms is able to be interpreted that suggested technique can fairly be presumed as one simulating the pore – pressure accumulations and corresponding factor of safety degradations properly.
Özet (Çeviri)
Yağmur suyu kaynaklı yamaç göçmeleri üzerine bu zamana kadar geliştirilen yöntemler, şev kaymalarına karşı doğru biçimde korunma planları üretmeye imkan sağlamıştır. Bu bağlamda, kısa ve öz fakat mevcut tüm etkileri kapsayacak biçimde bir mikrobölgeleme yöntemi geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu metot, (1) Iverson (2000) tarafından önerilen Richards Denkleminin kesin çözümüne dayanan algoritma ile (2) salt topografyaya bağlı üniform sızma konseptini birleştirmiştir. Yöntemin avantajlı taraflarından biri de, CBS ortamına rahatça uygulanabilir olmasıdır. Bu çalışma kapsamında öncelikle, farklı zemin koşullarını içeren ve değişken yağmur şiddetlerine maruz kalan kuramsal bir topografya üretilerek metot üzerinde fayda/zarar analizi yürütülmüştür. Daha sonra, Tekirdağ şehir merkezi bir örnek arazi olarak seçilerek, benzer analizler tekrarlanmıştır. İlgili tüm parametreler, ampirik bağıntılar elde edilerek bulunduğu için ve çalışmanın doğrulanması gerektiği düşünüldüğünden iki farklı, (1) Montgomery ve Dietrich (1994) (2) Mora ve Vahrson (1994) prosedür de benimsenmiştir. Bunlardan ilki, önerilen yöntem ile benzer parametrelere dayandığından ötürü çalışmaya dahil edilmiş, ikincisi ise arazi üzerindeki muhtemel tehlikeli alanları işaret etmesi sebebiyle seçilmiştir. Karşılaştırmalar sonucunda görülmüştür ki bu çalışmada sunulan metodoloji, yağmur esnasında meydana gelen zamana bağlı boşluk suyu basınçlarının birikimini ve ona paralel hesaplanan güvenlik katsayısı azalımlarını kabul edilebilir ölçüde modelleyebilmektedir.