İnsan vücudunun hareket analizi için sistem tasarımı
System design for motion analysis of human body
  1. Tez No: 390713
  2. Yazar: MUSTAFA GEÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUD KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında tasarlanan cihaz ile insan vücudunun günlük hayatta yaptığı hareketlerin analizleri elektronik olarak ölçümlerle elde edilerek dijital ortama aktarılmıştır. Elde edilen veriler hazırlanan bir bilgisayar programıyla yorumlanmıştır ve elde edilen sonuçlar listelenmiştir. Hareketlerin algılanabilmesi için ivmeölçer ve jiroskop sensörleri kullanılmıştır. Bir mikro denetleyiciye bağlı olan bu sensörlerden alınan veriler USB ve kablosuz olarak Bluetooth vasıtasıyla bilgisayara gönderilmiştir. Bilgisayarda hazırlanan program ile günlük hayatta normal sağlıklı bir insanın hareketinin şiddetleri ve hızları ölçülmüştür. Elde edilen bu veriler ile bir insan bedeninin yaptığı hareketlerin dijital ortamdaki profilleri elde edilmiştir. Bu bilgiler ışığında beden hareketlerinin yorumlanabilmesi mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis analyzes the movements of the human body to survive daily with devices intended to digitize the study were obtained from measurements electronically. The datas are interpreted by a computer program prepared and the results obtained are listed. Accelerometer and gyroscope sensor for the detection of motion are used. The datas from these sensors is sent to the computer that is connected to a microcontroller via USB and Bluetooth wireless. Intensity and speed of the computer program prepared everyday with normal healthy person's movements were measured. The obtained profile in the digital environment his motion of a human body, these datas were obtained. This information has been able to be interpreted in the light of body movements.