Ayonkarahisar koşullarında patates (Solanum tuberosum L.) yumrusu gelişimi ve kalitesine farklı toprak nemi düzeylerinin etkileri
Effects of different soil moisture levels on potato (Solanum tuberosum L.) tuber development and quality under Afyonkarahisar conditions
  1. Tez No: 390714
  2. Yazar: ROHAT GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, farklı toprak nemi düzeylerinin Afyonkarahisar tarla koşullarında patates bitkisinin yumru gelişimi ve kalitesine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma için 2013 ve 2014 yıllarında Afyonkarahisar ili İhsaniye ilçesinde tarla denemesi kurulmuş, materyal olarak patates (Solanum Tuberosum L.) türüne ait Agria çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada, deneme toprağının elverişli su tutma kapasitesinin beş farklı düzeyi (K1: %100, K2: %85, K3: %70, K4: %55, K5: %40) dikkate alınarak ve sulama aralığı (SA) 5 gün olacak şekilde sulama programı oluşturulmuştur. Çalışma şerit parseller deneme desenine göre 3 yinelemeli olarak yürütülmüştür. Deneme konularına sistemli su uygulamasına başlamadan önce tüm konular tarla kapasitesine getirilinceye kadar sulama suyu uygulanmış, daha sonra sulama programına göre sistemli sulamalara başlanmıştır. Araştımadan elde edilen sonuçlar, su kısıtının bitki boyu, dekara verim, ortalama yumru çapı, ortalama yumru boyu, pazarlanabilir yumru oranı, teksel yumru ağırlığı, yumru kabuk oranı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Özellikle toprak nem içeriğini tarla kapasitesine getirmek için verilmesi gereken sulama suyunun %40, %55 ve %70 düzeyindeki sulama uygulamasının önemli ölçüde verim ve kalite kayıplarına neden olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study investigated to effects of different soil water levels on the development and quality of potato tuber under Afyonkarahisar conditions. For the research, field trials established in İhsaniye-Afyonkarahisar between 2013-2014 years. In experiment was planted to“Agria variety”of the potato plant. In study was used the five different soil water levels (K1: %100, K2: %85, K3: %70, K4: %55, K5: %40) and 5-day irrigation intervals. The treatment was arranged according to the strip plot design with three replications. All treatments were irrigated to field capacity the available water in the 0-60 cm of the soil profile. Later, the systematic irrigation was begun according to the irrigation program. The results obtained from this study, It's possible to say deficit irrigation had significant effects on the parameters of tuber yield per decare, mean tuber diameter, mean tuber size, , marketable tuber ratio, individual tuber weight, tuber peel ratio. In this study, the amount of water applied in deficit level on potato, especially when applied level %40, %55 and %70 of irrigation water are required to bring the soil moisture content at field capacity, significant yield and quality was concluded that the cause.