Ratlarda gerçekleştirilen maksiller sutural genişletme uygulamalarında farklı dozlarda ozon terapisinin yeni kemik oluşumu üzerine etkilerinin histomorfometrik ve radyografik olarak incelenmesi
Histomorphometrically and radiographic evaluation of different doses of ozone therapy on new bone regeneration during sutural expansion in rats
  1. Tez No: 390781
  2. Yazar: SÜLEYMAN KUTALMIŞ BÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ İLHAN RAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı ratlarda gerçekleştirilen interpremaksiller sutur genişletmesinde farklı dozlarda ozon terapisinin (O3) kemik rejenerasyonuna etkilerini araştırmaktır. 48 adet 12 haftalık Wistar cinsi erkek rat dört gruba ayrılmıştır (n=12). Ekspansiyon apareyi yerleştirildikten 24 saat sonra, genişletme süresi boyunca her gün (5 gün) 1.gruba 10 µg/mL konsantrasyonda 1 mL ozon, 2. gruba 25 µg/mL konsantrasyonda 1 ml ozon, 3. gruba ise 40 µg/mL konsantrasyonda 1 mL ozon tatbik edilmiştir. Kontrol grubuna ise genişletme süresi boyunca 1 mL serum fizyolojik uygulanmıştır. IV. Grup (kontrol grubu) ekspansiyon süresi boyunca (5 gün) aynı noktadan 1 mL serum fizyolojik enjekte edilmiştir. Ozon, ozon jeneratöründen (Ozonosan® Dr. J. Hänsler GmbH, Iffezheim, Germany) elde edilmiştir. Tüm gruplara 5 gün boyunca maksiller keser dişlere yerleştirilen heliksli zemberekler yardımıyla 50 gr kuvvet uygulanmıştır. Sutur bölgesindeki kemik rejenerasyonu histomorfometrik olarak değerlendirilmiştir. Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) ölçümleri genişletme sonrası (T1) ve pekiştirme sonrası (T2) gerçekleştirilmiştir. Yeni kemik alanındaki ortalama kemik yoğunluğu değerleri Hounsfield Unit (HU) olarak SimPlant 13.0 (Materialise HQ, Leuven, Belgium) yazılım programı ile değerlendirilmiştir. Histomorfometrik değerlendirme osteoblast, osteoklast, kapiller damar sayıları, yeni kemik alanı ve fibrotik alanları tanımlamak için yapılmıştır. Veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of ozone (O3) therapy different concentrations on bone regeneration in response to expansion of the interpremaxillary suture, in rats. Forty-eight 12 weeks old male Wistar rats were randomly divided into four groups (n=12). In groups I to III, 1 mL of ozone (O3) 10 µg/mL, 25 µg/mL, 40 µg/mL was injected at the premaxillary suture, respectively, in group IV (control group), 1 mL of saline solution was injected at the same point during expansion procedure for 5 days. Ozone was manufactured by an ozone generator (Ozonosan® Dr. J. Hänsler GmbH, Iffezheim, Germany). All groups were subjected to expansion for 5 days, and 50 gr force was applied to the maxillary incisors with helical spring. Bone regeneration in the suture was evaluated histomorphometrically. Cone Beam Computed tomography (CBCT) measurements were obtained after expansion (T1) and after the retention period (T2). The mean bone density values in hounsfield unit (HU) of the newly formed bone were perdormed using Simplant Pro 13.0 software (Materialise HQ, Leuven, Belgium). Histomorphometric examination was performed to determine the number of osteoclasts, osteoblasts, capillaries, new bone area and fibrotic area. The data was analyzed statistically. We observed significant differences among the groups in all histomorphometric parameters.