İnterferon beta-1a (IFNβ-1A) ve interferon beta-1b (IFNβ-1B)'nin ın vıtro embriyonik gelişim üzerine etkileri
The effects of interferon beta-1a (IFNβ-1A) and interferon beta-1B (IFNβ) on in vitro embryonic development
- Tez No: 390780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Multipl Skleroz (MS) merkezi sinir sisteminin kronik, inflamatuar, ilerleyici ve nörodejeneratif bir hastalığı olup, demiyelinizasyon ve aksonal hasar ile karakterizedir. MS sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde çoğu genç yetişkin ve kadın olan yarım milyon insanı etkilemektedir. MS tanısı kadınlarda çoğu kez 20'li 30'lu yaşlarda yani doğurganlık çağında konmaktadır. Bu nedenle gebelik, MS'ten etkilenmiş pek çok kadın için endişeli bir süreçtir. İnterferon Beta (IFNβ), 1993 yılında MS tedavisi için onaylanan ilk ilaç olmuştur. Deneysel ve klinik çalışmalar IFNβ'nın MS'in atak şiddetini ve sıklığını azaltarak hastalığın ilerleyişini yavaşlattığını göstermektedir. Gebeliği esnasında IFNβ'yı kullanan insanlara ait bilgiler de sınırlıdır. Gebeliği kesinleşen kadınlara IFNβ tedavisini bırakmaları doktorları tarafından tavsiye edilmektedir. Bu nedenle çalışmamızın amacı IFNβ'nın embriyo gelişimi üzerinde teratojenik etkisinin olup olmadığını in vitro embriyo kültürü tekniğini kullanarak araştırmaktır. Günümüzde bu teknik, hastalıkların tedavisinde kullanılan farmakolojik ajanların ve potansiyel teratojenlerin embriyo gelişimi üzerindeki etkilerinin incelenip belirlenmesi amacıyla sıkça kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmada, kültür ortamına IFNβ ilave edildi ve embriyonik gelişim üzerine olan etkileri araştırıldı. 48 saatlik kültür periyodu sonunda IFNβ'ların (1000 IU/IFNβ1-a ve 1000 IU/IFNβ1-b) embriyolar üzerine olan etkileri morfolojik olarak değerlendirildi. Morfolojik skorlama sistemine göre, toplam morfolojik skor ve somit sayıları kontrol grubu ve deney gruplarında birbirine yakın olduğu tespit edildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is a chronic, inflammatory, progressive and neurodegenerative disease of central nervous system and it is characterized by demyelization and axonal damage. MS effects almost half million people in the United States alone, most of them being young adults and female. Also, the diagnosis of MS frequently occurs when patients are in their 20's and 30's, namely at childbearing age. Therefore the pregnancy process is major concern for many women who affected from MS. Interferon Beta (IFNβ) was the first proven drug for the treatment of MS in 1993. Experimental and clinical studies have shown that IFNβ decrease the progression of MS by reducing relapse rate and frequency. Data on women who exposed IFNβ during pregnancy are limited. When pregnancy to become definite, women are advised to discontinue IFNβ by their doctors. Because of this, the aim of our study investigate the teratogenic risk of IFNβ on embryonic development using with embryo culture technique. Recently, this technique has been often used for determined teratogenity effect of pharmacologic drug and potential teratogens on embryonic development. In this study, IFNβ was applied to the culture medium and its effects on embryonic developments were investigated. After 48 hours cultured period, effects of IFNβ's (1000 IU/IFNβ1-a and 1000 IU/IFNβ1-b) were appreciated morphologically. According to morphologic scoring system, total morphologic score and somite number were similar among control group and all experimental groups (p>0.05).