Tavşanlarda antiglokomatöz ilaçların göz içi basıncı ve orbital kan akımı üzerine etkilerinin araştırılması
Effects of topical antiglaucomatous drugs on intraocular pressure and ocular blood flow in rabbits
  1. Tez No: 390814
  2. Yazar: ZAFER DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KİBAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanını amacı sağlıklı tavşanlarda topikal olarak uygulanan travoprost/timolol kombinasyonu ve bu kombinasyonda yer alan travoprost ile timololün göz içi basıncı (GİB) ve orbital kan akımı üzerine etkilerini araştırmaktı. Çalışmada, kırk iki adet Yeni Zellanda ırkı tavşan kullanıldı. Bu tavşanlar üç gruba ayrıldı. Grup 1'de travoprost (%0,004), grup 2'de timolol (%0.5) ve grup 3'de travoprost/timolol kombinasyonu topikal olarak uygulandı. Tüm gruplarda sağ gözlere ilaç, sol gözlere ise %0.09 NaCl (kontrol) damlatıldı. Travoprost ve travoprost/timolol gruplarında günde 1 defa saat 08:00'de, timolol grubunda ise günde iki defa 08:00 ve 20:00'de olmak üzere 6 gün boyunca ilaç uygulandı. Göz içi basıncı ölçümleri rebound tonometre kullanılarak 08:00, 10:00, 14:00 ve 20:00'de olmak üzere günde 4 defa tekrarlandı. Aynı şekilde GİB değerleri uygulama öncesi 3 gün ve ilaç kesildikten sonraki 3 gün boyunca aynı saatlerde ölçüldü. İlaç kullanılmaya başlamadan 1 hafta önce ve uygulamanın 6. günü renkli Doppler ultrasonografi kullanılarak siliyer arter'den pik sistolik hız (PSH), diyastol sonu hız (DSH), rezistif indeks (RI), pulsatil indeks (PI) ve ortalama hız (Vort) değerleri alındı. Travoprost, timolol ve travoprost/timolol gruplarının GİB'e olan etkileri değerlendirildiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05). Ancak timololün diğer iki ilaca göre daha hızlı bir düşüş sağladığı (p0.05).
Özet (Çeviri)
To purpose of this study was to compare the effects of travoprost, timolol and travoprots/timolol fixed combination on the intraocular pressure (IOP) and ocular blood flow of healthy rabbits. Fourty two New Zealand white rabbits were randomly divided into three groups to receive: travoprost (0.004%) (group 1), timolol (0.5%) (group 2), and combination of travoprost/timolol (group 3). All drugs were instilled to the right eye of the rabbits while, the left eyes were administrated %0.09 NaCl (control). Travoprost and travoprost/timolol was applied topically once a day at 8 AM whilst, timolol was given twice a day at 8 AM and 8 PM for 6 days. The IOP measurements were performed by using rebound tonomter at 8 AM, 10 AM, 14 PM and 8 PM during the 5 days of the treatment, 3 days before and 3 days after the treatment. Blood flow velocity in the ciliary artery was mesaured in both eyes using a colour Doppler imaging (CDI) 1 week prior to the treatment and last day of the treatment. Peak systolic velocitities (PSV), end-diastolic velocities (EDV), resistive indices (RI), pulsatile indices (PI) and mean velocities (Vmean) were also measured and recorded. There were no significant differences between the effects of travoprost, timolol and travoprost/timolol combination on IOP (p>0,05).