Karnozinin farklı dozlarının anksiyete üzerine etkilerinin sempatik deri cevabı ve T labirentle araştırılması
Investigation of dose-related effects of carnosine on anxiety with sympathetic skin response and T-maze
- Tez No: 390815
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN DOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
KARNOZİN, Beta-alanin ve L-histidin amino asitlerinin oluşturduğu bir dipeptiddir. İskelet kasları ve merkezi sinir sistemini de kapsayan memeli dokularında bulunur. Antioksidan, anti-aging ve iskemik reperfüzyon üzerine etkileri gösterilmiştir. Sempatik aktivite üzerine etkileri ile ilgili sınırlı çalışma vardır. Bu çalışmanın amacı, karnozinin sempatik aktivite ve anksiyeteye etkisini elektrodermal aktivite (EDA) ve yükseltilmiş T labirent ile araştırmaktır. EDA, ter bezlerini aktive eden sempatik deri cevabını ölçmektedir. Deri iletkenlik seviyesi (DİS), EDA' nın bir parametresidir ve DİS' de artma, artmış sempatik cevabı ve anksiyeteyi gösterir. Çalışma 40 sıçanda gerçekleştirildi. Karnozin dozları 10 (düşük doz, n=10), 100 (orta doz, n=10) ve 1000 (yüksek doz, n=10) mg/kg olarak ip yolla üç grup sıçana enjekte edildi. Sham grubuna da (n=10) serum fizyolojik enjekte edildi. Enjeksiyondan 20 dakika sonra sıçanların anksiyete skorları yükseltilmiş T labirent ile ölçüldü. Daha sonra da DİS ölçüldü. Açık kola girme sayısı ile açık kolda harcanan zaman yüzdesinin azalması ve DİS' in yükselmesi anksiyetenin arttığına işaret eder.
Özet (Çeviri)
Carnosine is a dipeptide formed of the amino acids beta-alanine and histidine. It is located in mammalian tissues including those in the central nervous system and skeletal muscles. The effects of carnosine were shown on ischemia reperfusion injury, antioxidant and anti aging. There are limited studies about with effects on sympathetic activity. The purpose of this study, the effects of carnosine is to investigate on the sympathetic activity and anxiety with electrodermal activity (EDA) and elevated T labirent. EDA measures the skin conductance level (SCL) which innervating of sweat glands. SCL is a parameter of the EDA. Increased SCL shows that was raised of sympathetic response and anxiety. This study was carried out with 40 rats. Carnosine was injected to three groups of rat with doses at 10 (low dose, n=10), 100 (medium dose, n=10) and 1000 (high dose, n=10) mg / kg I.p. Physiological saline was injected to the sham group (n=10). The anxiety score of the rat were measured with elevated T maze 20 minutes after injection. Then, SCL was measured. Decreased the number of the entry into open arm, percentage of time spent in the open arm and higher SCL indicate higher anxiety.