Ortaöğretim öğrencilerinin fiziksel aktivite ve fiziksel uygunluk düzeylerinin incelenmesi
Examination of physical activity and physical fitness levels of secondary school students
- Tez No: 390823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırmada orta öğretim öğrencilerinin fiziksel uygunluk düzeyleri ile fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 15 yaş grubunda 30, 16 yaş grubunda 37 ve 17 yaş grubunda 33 olmak üzere toplam 100 erkek öğrenci, 15 yaş grubunda 34, 16 yaş grubunda 35 ve 17 yaş grubunda 31 olmak üzere toplam 100 bayan öğrenci, gönüllü olarak katılmıştır. Gönüllülerin kilo, boy, dikey sıçrama, 30 m. Sprint, Max. VO2, esneklik ve toplam kalori kaybı, BKİ, esneklik, aktivite düzeyleri, VYY, sağ ve sol pençe kuvveti parametreleri ölçülmüştür. Gönüllülerin ölçülen değerleri SPSS adlı paket program aracılığı ile bağımsız 't' ve One Way Anova testleri uygulanarak hesaplanmıştır. Erkek gönüllülere ait BKİ, Max.VO2, 30 m. Sprint, dikey sıçrama, VYY, fiziksel aktivite düzeyi, sağ ve sol pençe kuvvetleri parametrelerinde gruplar arası anlamlı farklılıklara rastlanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the level of physical convenience and the level of physical activity of the students in secondary school. 100 schoolboys and 100 schoolgirls have participated in the research voluntary. Among 100 schoolboys, there are 30 boys at the age of 15, 37 boys at the age of 16 and 33 boys at the age of 17. Among 100 schoolgirls, there are 34 girls at the age of 15, 35 at the age of 16 and 31 at the age of 17. Volunteers weights, heights, vertical jump, 30 m Sprint, max VO2, flexibility and the loss of total calories, HWI, flexibility, activity levels, body fat percentage, the parameters of right and left pounce power have been measured. Free“t”and One Way Anova tests have been applied by means of a package called SPSS for the measured values of volunteers. According to male volunteers' HWI, Max. Vo2, 30 metres Sprint, Vertical jump, body fat percentage, physical activity level, right and left pounce power parameters, it hasn't been encountered a significant difference among groups(p>0,05). However, according to male volunteers' parameters of weight, height, flexibility and the loss of total calories, significant differences have been encountered (p0,05).