Ratlarda oluşturulan deneysel duodenum yaralanmalarında primer onarım, serozal patch ile onarım ve domuz dermal kollajeni onarımının karşılaştırılması
Comparison of different surgical repairs in the treatment of experimental duodenal injuries
  1. Tez No: 390897
  2. Yazar: TAYFUN BİŞGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN ÜNEK, ÖĞR. GÖR. TUFAN EGELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
GİRİŞ: Duodenal travma çok sık görülmemesine rağmen, cerrahlar için ciddi bir stres kaynağıdır. Travma nedeniyle yapılan laparotomilerin %3-5'inde görülür. Duodenal yaralanmaların yaklaşık %80'i güvenle primer onarılabilir. Yaklaşık %20'si ise daha kompleks işlemler gerektiren ağır yaralanmalardır. AMAÇ: Ratlarda oluşturulan deneysel duodenum yaralanmalarında primer onarım, serozal patch ile onarım ve domuz dermal kollajeni onarımın karşılaştırılması. GEREÇ ve YÖNTEM: Laparatomi yapılıp duodenum 2. Kısım ön yüzünde yaklaşık 4-5mm çapında, lümenin çevresinin %50'sinden fazlasını kapsayacak şekilde duodenum yaralanma modeli oluşturuldu. Ratlar her biri 7 rattan oluşan 4 gruba ayrıldı (duodenum yaralanması yapılıp onarılmayan grup, primer onarılan grup, serozal patch ile onarılan grup ve domuz dermal kollajeni ile onarılan grup). Postoperatif 21. günde ratlar sakrifiye edildi ve patlama basınçları ölçülerek histopatolojik incelemeye alındılar. BULGULAR: Patlama basıncı açısından değerlendirildiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. En yüksek patlama basıncı değerleri (ortalama değer: 295.67mmHg) domuz dermal kollajen yama ile onarım grubunda ölçüldü. Histopatolojik incelemede gruplar arasında inflamasyon, fibrozis ve ülser gelişimi açısından herhangi bir fark bulunmadı. Epitelizasyon derecesi ve yabancı cisim varlığı açısından gruplar birbiriyle karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. SONUÇ: Kompleks duodenal yaralanmalarda domuz dermal kollajen yama ile onarım düşük mortalite oranları ile yapılabilir. Onarım güvenliğini ve sağlamlığını gösteren patlama basınçlarının en yüksek ortalama değeri domuz dermal kollejen onarım grubunda görüldü. Bu da domuz dermal kollajenin kompleks duodenal yaralanma onarımında yeterince sağlam bir iyileşme sağladığının göstergesi olabilir.
Özet (Çeviri)
Background: One of the most challenging management problems in clinical surgery is the injured duodenum. Although duodenal injuries are uncommon anda are found in 3-5% of all laparatomies for trauma. Approximately 80% of all duodenal injuries can be safely repaired with primary repair. 20% of all duodenal injuries are severe duodenal injuries and need complex surgical repair technics. In this experimantal study, we aimed to investigate the results of different surgical repair methods for delayed reconstruction of severe duodenal defects. Methods: A large duodenal defect with irregular and tagged margins covering about 50% of the circumference was created in the second part of duodenum. The rats each consisting of 7 rats were divided into 4 groups ( in group I ,sham operated, the duodenal defects were left without repair group; in group II was primary repairgroup ; in group III jejunal serosal patch group; in group IV porcine dermal collagen patch group). All rats sacrificed at postoperatif 21. day and the effectiveness of 4 technics were investıgated on the basis of survival ,histologic asessment and bursting pressure. Results: In terms of bursting pressure, no statistically significant difference between groups. Highest bursting pressure levels were measured in the repair group with porcine dermal collagen patch (mean burstin pressure: 295.67mmHg). There was no significant difference between groups in the development of fibrosis , ulcers and inflammation. Groups in terms of the extent of epithelialization and the presence of foreign bodies were found statistically significant differences when compared with each other. Conclusions: Porcine dermal collagen patch with complex repairs can be made with low mortality rates in duodenal injury. Highest bursting pressure levels were measured in the repair group with porcine dermal collagen patch. This may indicate that porcine dermal callagen patch can be used in the repair of experimental large duodenal defects safetly.