Trakya Bölgesi Istranca dağları kuş (aves) türleri
- Tez No: 39092
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ KURTONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalısma Istranca Dağları kuş türlerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Vize-Saka Gölü hattı çalışma alanı olarak seçilmiş ve bu alanda Mart 1989 ve Temmuz 1990 tarihleri arasında 10 günlük aralarla toplam 79 gün gözlem yapılmıştır. Sonuç olarak 18 takım, 48 familya ve 90 cinse ait 149 kuş türü gözlenmiştir. Bunların 52 'si yerli, l'i Sonbahar göçmeni, 8» i Kış göçmeni, 7* si İlkbahar göçmeni, 2' si Yaz göçmeni, 2 'si Sonbahar- îlkbahar göçmeni, 6'sı Sonbahar-Kış göçmeni, 5* i Kış-îlkbahar göç meni, 35* i İlkbahar-Yaz göçmeni, 8' i İlkbahar-Yaz-Sonbahar göçmeni, 2' si Sonbahar-Kış-îlkbahar göçmenidir. 21 tür ise çalışma alanında arasıra gözlenmiştir. 54 türün çalışma bölgesinde kuluçkaya yattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried on to investigate the birds species of Istranca Mountains. For this purpose the line from Vize to Saka lake was chosen as the study area and in this area totaly 79 days of observations were made with an interval of 10 days between March 1989 and July 1990. In the results 149 species belonging to 90 genera, 48 fami lies and 18 orders were observed. 52 of them are permanent residents, 1 of them is Autumn migrant, 8 of them are Winter migrants, 7 of them are Spring migrants, 2 of them are Summer migrants, 2 of them are Autumn-Spring migrants, 6 of them are Autumn-Winter migrants, 5 of them are Winter-Spring migrants, 35 of them are Spring-Summer mig rants, 8 of them are Spring-Summer-Autumn migrants, 2 of them are Autumn-Winter-Spring migrants. 21 species are observed accidentally in the study area. It has also been found that 54 species are breed in the study area.