Bazı baş soğan çesşitlerinin doğrudan tohumla üretime uygunluklarının tesbiti
  1. Tez No: 39093
  2. Yazar: MEHMET EMİN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ŞALK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Türkiyede doğrudan tohum ekimi yolu ile üretilen bazı baş soğan çeşitlerinin özelliklerini belirlemeyi amaçlayan bu çalışma 1990 yılı üretim döneminde Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat fakültesi Bahçe Bitkileri Bolümü tarlasında yapılmıştır. Araştırmada kullanılan Çorum, Valencia, Yalova 3, 2 12 ve 15 nolu çeşitler 2 m 'lik parsellere 25 cm sıra arası olacak şekilde 13.02.1990 tarihinde tesadüf blokları deneme desenine göre ekilmiştir* Hasat ise 10.08.1990 tarihinde yapılmıştır. Yetiştirme döneminde, her parselden tesadüfen seçilen 25 adet örnekte bitki boyu, yaprak sayısı, yalancı gövde uzunluğu ve yalancı gövdenin kalınlık değerleri, hasattan sonra ise; baş ağırlığı, baş eni, baş boyu, kabuk sayısı, etli yaprak sayısı, etli yaprak kalınlığı, sürgün ucu sayısı ve kuru madde değerleri ölçülmüştür. Bu ölçümler sonucunda verimi etkileyen baş ağırlığı bakımından en yüksek değerler Valencia çeşidinden elde edilmiştir. Yalova 3 çeşidide ikinci sırada yer almıştır. Verimleri bakımından tatmin edici bulunan bu çeşitlerin tek sakıncalı yönü ise suda eriyebilir kuru madde miktarlarının düşük olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research Which aimed to determine the bulbing characteristics of some onions grown by direct seeding in field in Turkey was made during the 1990 growing period in the field- of Thrace University Tekirdağ Agricultural Faculty Department of Horticulture. The varieties, OQRUM, VAUSMülA and YALUVA 5, 12 and 2 15 were sown in rows 25 cm apart in 2 m plots on 13.02.1990 according to the randomised block desing and harvested on 10. 08.1990. During the growing period, 25 random samples were selected from each plot ana the following values were measu red: Plant height, leaf number, stem length and thickness, after harvest: bulb weight, bulb width, bulb length, number of scales, number of fleshy leaves, thickness of fleshy lea ves, number of growing points and dry matter. According to the results, the highest values rolated to the bulb weight which affects the yield were obtained from the variety, VALENCIA. YALOVA 3 was in the second position. These varieties, -which were found satisfactory för:;thei,r. ^yie ld, had the disadvantage of low water Soluble dry Mater.