Üç Şerefeli Camii'nin ses basıncı seviyelerinin incelenmesi
- Tez No: 39095
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CEMİL KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amerika'da ve Avrupa'daki bir çok kilise, oditoryum ve tiyatronun mimari özellikleri yanısıra akustik özellikleri de araştır ileniştir. Bu araştırmalar, W. C. Sabine (1868-1919) ' nin öncü çalışmalarıyla başlamış, günümüzde de eskiden inşa edilmiş büyük kapalı mekanların akustik teknolojileri incelenmektedir. Mimari akustikçiler »mimarlarla işbirliği yaparak yeni inşa edilecek olan kapalı mekanların proje aşamasında akustik tasarımlarını da yapmaktadırlar. Araştırmamız »Osmanlı mimarisinde enine dikdörtgen planında merkezi büyük kubbesi ile ilk anıtsal cami teşebbüsü- olarak kabul edilen Uç Şerefeli Camii'nin akustik teknoloji sinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, camide boş mekanda zemin gürültü seviyesi, ses basıncı seviyelerinin dağılımı yer ve doğrultuya göre değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY Acoustical properties of many churches, auditor iums and theaters have been studied since the beginning o f this cen tury both in America and in Europa. The preliminary studies were initiated by the founder of architectural acoustics.Wallace C.Sabine (1868-1919 ), and the intense studies are still being made in this field in vari ous countries. This study investigates some of the acoustical properties of Üç Şerefeli Mosque which is the first attempt of the mo numental masterpieces in Ottoman architecture. The background noise level distribution, the variation and distribution of sound pressure level with position and direction were studied in empty mosque conditions.