Asit yağ ve içyağının broiler performansına etkileri
- Tez No: 39094
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİZAMETTİN ŞENKÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Deneme Broyler yemlerine ayrı ayrı fakat eşit miktarlarda katılan asityağ ve içyağın performansa olan etkilerinin araştırılması gayesiyle yapılmıştır. Bu amaçla 250 adet bir günlük broyler civcivi, 2x2 Faktöriyel deneme desenine uygun olarak 61 şarlı tekerrür halinde, her deneme ünitesine tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Verilen yemlerden Başlatma yemi; 3100 Kcal/Kg ME, %23 HP ve %3 yağlıdır. Büyütme yemi; 3179 Kcal/Kg ME, %21 HP ve %7 Yağlıdır. Bitirme yemi; 3286 Kcal/Kg ME, %19 Hp ve %7 Yağ içeren yemlerdir. Piliçler tüm deneme periyotlar sürüesince ad libitum olarak beslenmiştir. 3 haftalık deneme süresince piliçlerin haftalık olarak canlı ağırlık ve yem tüketimleri ölçülmüş ve bu ölçümlerden Günlük ortalama yem tüketimi, günlük canlı ağırlık artışı, haftalık ve külatif yemden yararlanma oranları hesaplanmıştır. Bu değerlere ait kayıtlar çizelgelerde gösterilmiştir. Deneme 6 hafta sürmüş ve piliçler 6. 7. 8. Haftalarda ayrı ayrı eşit sayılarda alınarak kesilmişlerdir. Ortalama canlı ağırlığına göre; Asityağla beslenen 7 haftalık broylerlerin ortalaması 2241.6 g., İçyağla beslenenlerinki 2106.2 g. dır. 8 haftalık grupların ortalaması sırasıyla 2624.4, 2485.9 g, dır. Bu farklılık 5. Haftadan itibaren net olarak göz lenmiştir. Her iki faktör açısındanda gruplar arasındaki farklılık önemlidir (P^-0.05). Ortalama Kümülatif Yem Tüketimi 8 hafta sonunda asityağ grubunda 5427 g. içyağ grubunda 5104 g. dır. Erkekler dişilerden daha fazla yem tüketmiştir. Erkeklerin küm. yem tüketimi 5507. 4'g. dişilerin 5024.37 g. dır (P0.05). 7. Hafta sonunda erkekler yine, dişilerden daha az yağ oranı göstermişlerdir (P < 0. 05). 8.
Özet (Çeviri)
-VI- SUMMARY The trial was estabilished to research the influences, the acid oil and tallow which added in broiler feed respectively-but equally-on performance. For this aim, 250 Number of one-day old broiler chicks randomly had been distributed to each trial.. units in the form of 2x2 Factorial trial design to 6 experi mental. The starter of the feeds given consist of 3100 Kcal/Kg ME. 23 % Protein and 3 % fat. The growers consist of 3179 Kcal/Kg ME and 21 % protein and 7 % fat. The finishers consist of 3286 Kcal/ Kg ME and 19 % protein and 7 % fat. The broilers were fed ad li bitum during the whole trial periods. The trial had been continued for eight weeks and the broi lers had been cut in equally number at 6th, 7th and 8th weeks, respectively. According to the average body-weights; The group that fed with acid oil feeds of seven weeks old broilers' avarage is 2241.6. g. And the group that fed with tallow feeds of seven weeks old broilers' average is 2106.2 g. The groups of eight weeks old broilers' averages are 2624.4 g." and 2485.9 y, resp- pectively. This difference is clearly determined since the fifth week. In the points of the two factors, the differences between groups are important (P. 05). At the end of the 8th week, the males' feed efficiency is better than the females' in both fat-groups. And the interaction (fat x sex) is important between the acid.oii males and tallow males. (P< 0.05). The differency of carcass-ef f icent in all groups is insignificant (P >0.05). The carcas efficent has been increasing when the broilers get older. The according to rate of fat tc chill carcassthe tallow males had less fat then the tallow females at the end of the six weeks. The differency insignificant. between all the other groups. (P.>0.05). At the end of the seven weeks, the males had less fat than the females.