Deneysel nekrotizan enterokolit modeli oluşturulmuş neonatal ratlarda nekrotizan enterokolitin erken göstergesi olarak fekal laktoferrin ve kalprotektin düzeyinin araştırılması
Investigation of fecal lactoferrin and fecal calprotectin levels as a predictor of severity in an experimental newborn rat model of necrotizing enterocolitis
- Tez No: 391018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL KESİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, fekal laktoferrin (FLF) ve kalprotektin (FCAL) düzeylerinin, nekrotizan enterokolitin (NEK) erken tanısında belirteç olarak kullanılabilirliği, deneysel NEK modeli oluşturulmuş ratlarda histopatolojik bulgularla desteklenerek ve sık kullanılan diğer bir akut faz reaktanı olan C-reaktif protein ile karşılaştırılarak araştırılmıştır. Sprague-Dawley cinsi 5 gebe rat yavruları randomize olarak kontrol ve NEK grupları olarak iki gruba ayrıldı. Nekrotizan enterokolit oluşturmak için ratlar günde 3 kez hiperozmolar mamayla orogastrik sondayla beslendi, günde 2 kez; 5 dakika süreyle %100 CO2?ye, 5 dakika +4°C soğuğa ve %100 O2?ye maruz bırakıldı. Biyokimyasal paremetreler olarak; FLF ve FCAL düzeylerine, serolojik olarak; serum CRP düzeyine ve patolojik olarak; bağırsak histopatolojik hasar skoruna bakıldı. İkinci ve üçüncü gün gruplarında hem FLF hem de FCAL değerlerinde artış saptanırken, değerler dördüncü günden itibaren azaldı. Üçüncü gün grubunun FLF ve FCAL değerleri kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek saptanırken, diğer gruplarda kontrol grubuna oranla değerler yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı yükseklik saptanmadı. Tüm grupların histopatolojik evreleme skorları kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek bulundu. Çalışma ve kontrol grubunun serum CRP değerleri arasında, istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Bu sonuçlar ile FLF ve FCAL?ın, NEK?in erken döneminde yükseldiği ve bu bulguların histopatoloji ile paralellik gösterdiği saptandı. Fakat bakteriyel çoğalma ve translokasyon olmadığından bu artış üçüncü günden itibaren azaldı. Bu nedenle enfeksiyon göstergelerinden olan akut faz reaktanı CRP?de yükseklik saptanmaması da enfeksiyon olmadığını gösterdi. Fekal laktoferrin ve FCAL düzeylerinin NEK?den şüphelenilen ilk günlerden sonra yükselmeye devam etmesi, bakteriyel enfeksiyon geliştiğinin bir göstergesi olabileceğini düşündürmektedir. Bu konuda ileride yapılacak detaylı klinik araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate of fecal lactoferrin (FLF) and fecal calprotectin (FCAL) levels as a predictor of necrotizing enterocolitis (NEC) and as an indicator of disease severity in an experimental newborn rat model of NEC with the correlation between intestinal injury scoring and with the comparison of C-reactive protein (CRP) which is an acute phase reactant frequently used. Newborn pups from Sprague-Dawley pregnant rats were randomly divided into 2 groups as follows: NEC and control. In the study group, pups were fed with hiperosmolar formula 3 times daily by orogastic catheter, and subjected to 100% CO2 inhalation for 5 minutes, +4°C cold exposure for 5 minutes, and 100% O2 inhalation for 5 minutes twice daily to induce NEC. As biochemical parameters, FLF and FCAL levels; as serologic parameters, CRP levels were determined and as pathologic parameter, intestinal injury scoring were evaluated. Both of the levels of FLF and FCAL increased on the second and the third day?s groups, but inclined to decrease from the fourth day. Whereas the third day's FLF and FCAL values was significantly higher than the control group, there wasn?t found statistically significant difference in the values of indicators on the other days, despite the high values compared to the control group. The intestinal injury scores? of all study groups was significantly higher than the control group. There wasn?t statistically significant difference between the serum CRP levels of the control and the study group. Finally, we found that the levels of two indicators increased in the early stages of NEC and the results were correlated with intestinal injury scoring, but the levels of both indicators inclined to decrease from the third day cause of being not bacterial growth and translocation. On the other hand, that there wasn?t detected an elevation in the level of serum CRP which also indicated the absence of infection. The continuation of rising the levels of FLF and FCAL after the first days of suspected NEC suggests that the bacterial infection has developed. Further clinical studies are needed in this respect.