Yaygın koroner arter ektazisi saptanan hastalarda aortik nabız dalga hızı ve karotis arter intima-mediya kalınlık ölçümü ve biyokimyasal belirteçler ile ilişkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of carotid artery intima-media thickness and aortic pulse wave velocity in diffuse coronary artery ectasia and association with biochemical parameters
- Tez No: 391019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM BARÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Koroner arter ektazisi, komşu normal koroner arter çapı ile karşılaştırıldığında %50 ve daha fazla arteriyal lümen genişlemesini ifade etmektedir. Yaygın koroner arter ektazisi, koroner arter ektazisinin iki veya daha fazla koroner arterde saptanması olarak tanımlanabilir. Etiyolojisi net olarak anlaşılamamış olmakla birlikte birçok hastalık ile ilişkilendirilmiştir. Yetişkin hastalarda koroner arter ektazi olgularının yaklaşık %50?sinden ateroskleroz sorumlu tutulmaktadır. Karotis intima-mediya kalınlığı (KİMK) ve aort nabız dalga hızı (NDH)?nın kardiyovasküler hastalıklar için bir risk faktörü olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmamızda yaygın koroner arter ektazisi saptanan hastalarda KİMK ve aort NDH ölçümleri yapılmış ve biyokimyasal belirteçler ile ilişkileri değerlendirilmiştir. Çalışma grubumuz 54 hasta (43 erkek, 11 kadın), kontrol grubumuz çalışma grubu ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 58 hasta (47 erkek, 11 kadın) içermekteydi. Çalışma ve kontrol grup hastaları eşlik eden koroner arter hastalık ciddiyetlerine göre üçer gruba ayrıldı ve alt gruplar birbirleri ile karşılaştırıldı. Kontrol grubu ile yapılan karşılaştırmalarda ortalama aort NDH, KİMK, ürik asit seviyeleri ve nötrofil/lenfosit (N/L) oranları istatiksel anlamlı olarak yüksek saptandı. Korelasyon analizinde yaygın koroner arter ektazisi mevcudiyeti ile aort NDH, KİMK, ürik asit seviyeleri ve N/L oranları arasında ilişki saptandı ve yapılan regresyon analizinde bu değerlerin yaygın koroner arter ektazisi varlığı ile bağımsız olarak ilişkili oldukları gösterildi. İşlem karakteristik eğrisi analizinde her bir değer için pozitiflik eşik belirlendi, testlerin duyarlılık ve özgüllükleri hesaplandı. Çalışmanın sonuçları değerlendirildiğinde, aort NDH, KİMK, ürik asit seviyeleri ve N/L oranlarının yaygın koroner arter ektazisi ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Yaygın koroner arter ektazisinin taramasında; koroner arter hastalığı olmadığı değerlendirilen hasta grubunda; aortik NDH değeri, pozitiflik eşiği 7,3 m/sn olarak belirlendiğinde %95 duyarlılık, %63 özgüllük (Eğri altındaki alan (EAA): 0,855; Pozitif olabilirlik oranı (L+): 2,57; Güven aralığı (GA) (%95): 0,738-0,971) ile veya serum ürik asit değeri, pozitiflik eşiği 6,3 mg/dL olarak belirlendiğinde %84 duyarlılık, %68 özgüllük (EAA: 0,807; L+: 2,67; GA (%95): 0,667-0,948) ile; ciddi koroner arter hastalığı olmadığı değerlendirilen hasta grubunda; aortik NDH değeri, pozitiflik eşiği 8 m/sn olarak belirlendiğinde %86 duyarlılık, %64 özgüllük (EAA: 0,842; L+: 2,41; GA (%95): 0,753-0,930) ile iyi derecede öngördürücü bir güçte belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery ectasia (CAE) has been defined as a dilated artery luminal diameter that is at least 50% greater than the diameter of the normal portion of the artery. Diffuse CAE is defined as an ectasia of two or more vessels. Although the etiology of CAE is not fully understood, it has been associated with a diverse spectrum of pathologies, and atherosclerosis accounts for 50% of coronary ectasia in adults. It has been shown that carotid intima-media thickness and aortic pulse wave velocity constitute an important risk factor for cardiovascular disease. In this sudy, carotid intima-media thickness (CIMT), aortic pulse wave velocity (PWV) and association with biochemical parameters were measured in groups of patients who diagnosed as diffuse coronary artery ectasia. Our study group consisted of 54 patients (43 males, 11 females) and control group consisted of 58 age- and gender-matched patients (47 males, 11 females). Study and control group patients were assessed in three groups according to coronary arterial disease severity and compared with each other. Compared with the control groups, the mean aortic PWV, CIMT, serum uric acid levels and neutrophil/lymphocyte ratio differed significantly higher. A significant correlation was found between aortic PWV, CIMT, serum uric acid levels, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) and the presence of diffuse CAE. Regression analysis showed an independent relationship between diffuse CAE and aortic PWV, CIMT, serum uric acid levels, NLR. Receiver operating characteristic (ROC) curve analysis determined cutoff values and sensitivity and specificity were calculated for each test. These results showed that aortic PWV, CIMT, serum uric acid levels and NLR are associated with the presence of diffuse CAE. In patients without coronary artery disease, aortic PWV (cutoff value: 7,3 m/sec, sensitivity 95%, specificity 63% (Area under curve (AUC): 0,855; Positive likelihood ratio (L+): 2,57; 95% Confidence interval (CI): (0,738-0,971)) or serum uric acid levels (cutoff value: 6,3 mg/dL, sensitivity 84%, specificity 68% (AUC: 0,807; L+: 2,57; 95% CI: (0,738-0,971)); in patients without severe coronary artery disease, aortic PWV (cutoff value: 8 m/sec, sensitivity 86%, specificity 64% (AUC: 0,842; L+: 2,41; 95% CI: (0,753-0,930)) can be used for screening diffuse CAE with a good predictive power.