Endometrium kanseri hücre hattında süksinik asitin antikanser etkinliğinin incelenmesi
Investigation of succinic acid for its anticancer activities on endometrium cancer cell line
- Tez No: 391108
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA AĞAÇHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Endometrium kanseri jinekolojik kanserler içinde gelişmiş ülkelerde en sık görülen kanserdir. Ülkemizde de serviks kanseri ile beraber jinekolojik kanser görülme sıklığında başı çekmektedir. Süksinik asit (CO2HCH2-CH2CO2H) doymuş, renksiz kristaller oluşturan dibazik bir asittir. Hamurlarda, jelatinli tahıllarda ve kekler için hazırlanan aromatize ürünlerde kullanılır. Doğal olarak bazı sebzelerde bulunur. Vücut hücreleri tarafından metabolize edildiğinden ve trikarboksilik asit siklusunda ara madde olarak işleve sahip olduğundan bilinen bir yan etkisi yoktur. Trikarboksilik asit siklusu ve enzim bileşenleri hücrenin bazal metabolizması için kritik rol oynamaktadır. Bu siklusta meydana gelebilecek hatalar, ürünlerdeki konsantrasyon farkı, enzim içeriğindeki aksaklıklar hücreler için hayati önem taşımaktadır. Tez çalışmamızda endometrium kanseri hücre hattına süksinik asit hammaddesi artan doz ve sürelerde uygulanarak hücreler üzerindeki etkinliği araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda apoptotik tayin yöntemleri (yüzde canlılık için WST-1; kaspaz enzim aktivitesinin değerlendirilmesi için Caspase 3 / BCA; mitokondriyal membran potansiyeline etkisinin kontrol edilmesi için JC-1 ve apoptotik değerlendirme için flow sitometri kullanılarak Annexin V analizleri) yapılarak süksinik asitin hücreler üzerinde etkisi incelenmiştir. Çalışmamızın sonucunda süksinik asit ile 5 ve 10 uM konsantrasyonlarda 48 saatlik uygulamalarda endometrium kanseri hücre hattı üzerinde apoptoz gözlenmiş, kontrol olarak kullanılan sağlıklı akciğer hücre hücre hattında etkinlik gözlenmemiştir. Sonuç olarak, gıda ve içecek endüstrisinde yaygın olarak kullanılan süksinik asitin endometrium kanseri üzerinde tespit ettiğimiz olumlu etkisi sebebi ile diğer kanser türlerinde de araştırma alanı oluşturacağıı ve tedaviye yönelik yeni araştırma konuları açacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Endometrium cancer is the most common invasive gynecological malignancy in developed countries. It is also the top of the list for cancer with cervical cancer in our country. Succinic acid (CO2HCH2-CH2CO2H) is a type of dibasic acid which has uncolored crystal. In bakery products and aromatized products have succinic acid for some purpose. It is naturally found in some vegetables. Succinic acid has no side effect not only because it has been metabolized by body cell but also it has role on tricarboxylic acid cycle as a cycle media component. Tricarboxylic acid cycle and its enzyme component have some crucial role for cell basal metabolism. Any mistakes, concentration differences in the product, enzyme deficiencies are important within the cell when this cycle occurrence process. In the proposal project, we aimed to investigate the effect of the succinic acid in different doses and different times on endometrial cancer cell line. The study has been done continuing by using determination of methods for apoptosis (for cytotoxicity, WST-1, for caspase enzyme activity, Caspase 3/BCA; apoptotic determination using flow cytometry; Annexin V; to understand mitochondrial membrane potential; JC-1). Due to the results, 5 and 10 uM concentration of succinic acid has been resulted in apoptosis in endometrium cancer while there has been found such an effect in control line, which is healthy lung cell. According to our results, it is thought that the succinic acid would be effective for endometrial cancer cell line treatment; it would be the light on other cancer research area.