Meme kanserli hastalarda ABCG2 gen polimorfizmleri ve serum düzeyinin incelenmesi
Investigation of ABCG2 gene polymorphisms and serum level in breast cancer patients
  1. Tez No: 391116
  2. Yazar: YEMLİHA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRIYE ARZU ERGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
BCRP olarak da bilinen ABCG2, plazma membranında localize olan bir yarım ATP- bağlı kaset transporterdır. Enerji bağımlı bir akış pompası ve transporter olarak, toksik bileşikler ve antikanser ilaçların da olduğu, geniş aralıktaki yapısal olarak birbirinden farklı substratların intraselüler komportmandan, ekstraselüler kompartmana transportunu gerçekleştirir. Bundan dolayı BCRP, ksenobiyotikler ve onların metabolitlerinden koruyucu rol oynar ve antikanser ilaçların intraselüler konsantrasyonunu etkiler. ABCG2 geninde tanımlanan genel germline polimorfizmler kodlanan proteinin ekspresyonunu, hücresel lokalizasyonunu ve/veya substrat tanıma durumunu etkileyebilmektedir. Çalışmamızda, meme kanserli vakalarda ve sağlıklı kontrollerde, ABCG2 protein seviyesinin ve bu gende yer alan polimorfizmlerinden G34A (Val12Met) ve C421A (Gln141Lys) polimorfizmleri incelenerek, genotip ve allel frekanslarının saptanması amaçlanmıştır.PCR, RFLP ve jel elektroforez teknikleri kullanılarak 128 meme kanseri ve 106 sağlıklı kontrolde bu polimorfizmler belirlenmiştir, bunun yanında ABCG2 serum seviyesi kantatif enzim immunoassay (ELISA) ile ölçülmüştür. Hasta ve sağlıklı kontrol grupları arasında bu polimorfizmler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır, ayrıca hasta ve sağlıklı kontroller arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir (p>0,05). Ancak kapsüler invazyon görülen hastaların tamamının G34A GG genotipine sahip oldukları gözlemlenmiştir (p:0,026) ve östrojen reseptör pozitif hastalarda GG genotipine sahip olma sıklığının anlamlı düzeyde arttığı saptanmıştır (p:0,027). Çalışmamız, ülkemizde meme kanserli hastalarda bu iki polimorfizmle ilgili ilk verileri sunmuş olup, bu verilerin daha sonra yapılacak olan çalışmalara öncülük edeceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
ABCG2, also known as BCRP, is a half ATP-binding cassette (ABC) transporter that localizes to plasma membranes. It functions as energy-dependent efflux pump and transports a wide array of structurally divergent substrates, including toxic compounds and anticancer drugs, from the intracellular to the extracellular compartment. Therefore, BCRP plays a protective role against xenobiotics and their metabolites and can affect the intracellular concentration of anticancer drugs. Common germline polymorphisms in the ABCG2 gene have been described that can affect expression, cellular localization and/or substrate recognition of the encoded protein. The present study aimed to investigate the susceptibility and prognostic implications of the ABCG2 G34A (Val12Met) and C421A (Gln141Lys) polymorphisms and ABCG2 serum level in the breast cancer. We used PCR, RFLP and gel electrophoresis techniques to detect these polymorphisms in 128 breast cancer patiens and 106 healthy controls, besides that serum level of ABCG2 was measured by quantitative sandwich enzyme immunoassay (ELISA). No statistically significant differences were found in these two polymorphisms between patient and control groups. In addition there is no association between serum ABCG2 levels were detected in patients and healthy controls (p>0,05). However, a significant association was found between the ABCG2 G34A GG genotype and capsular invasion (p=0.026) and having GG genotype was considerably higher in estrogen receptor positive breast cancer patients compared to having GA+AA genotype (p=0.027). Our study reveals the first data about these two polymorphisms on breast cancer patients in our country and we believe that this study will play a pioneering role for the next studies.