Triple negatif meme kanserinde çoklu ilaç direncinde rol alan miRNA ve hedeflediği genlerin terapötik etkisinin araştırılması
The investigation of therapeutic effect of miRNA and targeted genes involved in multidrug resistance in triple negative breast cancer
  1. Tez No: 778624
  2. Yazar: SERCAN KENANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUNİS DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Triple Negatif Meme Kanseri (TNMK), tüm meme kanserleri arasında %12-17'lik bir paya sahiptir ve diğer tip meme kanserlerinin aksine hormon reseptörlerinin ekspresyonunun olmamasıyla karakterizedir. Yüksek proliferasyon indeksine sahip olması mevcut tedavilerden alınan yanıttaki etkinliği düşürerek çoklu ilaç direncinin gelişmesine ve hastalığın prognozunun zayıflayarak agresif bir seyir kazanmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Triple Negative Breast Cancer (TNBC) accounts for 12-17% of breast cancers and is characterized by the lack of hormone receptors expression, unlike other types of breast cancer. Along with the accompanying high proliferation index, it causes the development of multi-drug resistance with decrease in the effectiveness of the response from treatments, thereby the prognosis of the disease is weakened, and aggressive course. In this study, we aimed to determine the expression levels of ABCB1, ABCC1, ABCG2, and ABCC9 genes, which play a primary role in the development of multidrug resistance, and miRNAs targeting these genes, miR-466, miR-4539, miR-659-3p, miR-3123, miR-3133, and miR-655-3p.