Medeni Usul Hukukunda davaların birleştirilmesi ve ayrılması
Joinder and seperation of actions in Civil Procedure
  1. Tez No: 391289
  2. Yazar: ÖMER FARUK SAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Davaların birleştirilmesi kurumu birden fazla davanın ortak bir tahkikat ile yürütülmesine imkân tanır. Hukuk Muhakemeleri Kanunu madde 166'da davalar arasında bağlantı olması halinde bu davaların birleştirilebileceği ifade edilmiştir. Böylece kısa zamanda az masrafla davaların sonuçlandırılması amaçlanmıştır. Bunun yanında davaların birleştirilmesinin diğer bir amacı, aynı ve benzer konulara ilişkin çelişkili kararların çıkmasına engel olma düşüncesidir. Ancak bazen birleştirilen veya birlikte açılan davaların beraber yürütülmesi davanın uzamasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle yargılamanın daha iyi yürütülmesini sağlamak için kanun koyucu mahkemeye takdir yetkisi vererek, davaların ayrılmasına imkan tanımıştır. Böylece mahkeme her davayı ayrı yargılama içerisinde yürütmeye devam eder. Davaların birleştirilmesi ve ayrılmasına ilişkin kararlara karşı kural olarak hükümle birlikte kanun yoluna gidilebilir.
Özet (Çeviri)
Joinder of actions allows prosecuting more than one action in a common proceeding. Civil Procedure Code Art.166 allows joinder of actions when there is a relation between actions. It is aimed to end up the actions with a light expense in a short time. The other aim of joinder of actions is to prevent conflicting decision on the similar cases. However, suing together of actions or joinder of actions can cause proceeding to extend. Therefore, legislator gives discretionary power to the court for seperation of actions. Thus, the court can prosecute each action in a seperate proceeding. As a rule, against the decisions about joinder of actions or seperation of actions can be applied to legal remedies with final decision.