Medenî usûl hukukunda beden bütünlüğünün ihlâlinden doğan tazminat davaları
Actions for damages that arise from the violation of physical integrity in civil procedure law
- Tez No: 705460
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE AKKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Beden bütünlüğünün ihlâlinden doğan tazminat davalarını medenî usûl hukuku yönünden ele alan bu çalışmada, zararın niteliğine ve beden bütünlüğünün ihlâlinin ceza hukuku, sigorta hukuku, iş hukuku ve bazı durumlarda idare hukuku gibi farklı alanlarda sonuç doğurmasına bağlı usulî sorunlar incelenmiştir. Ayrıca tazminat davalarındaki ispat zorlukları ve bu zorlukların aşılmasında kullanılacak usûl hukuku araçları beden bütünlüğünün ihlâlinden doğan tazminat davaları özelinde ele alınmıştır. Bu çalışmada ilk olarak beden bütünlüğünün ihlâlinden doğan tazminat davalarında idarî ve adlî yargı arasındaki yargı yolu uyuşmazlıkları, görev, yetki konuları, bu davalar için elverişli dava türleri ile taraflara ilişkin usûli konular Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve diğer yabancı usûl kanunları karşılaştırılarak ele alınmıştır. İkinci bölümde tahkikata ilişkin özellik arz eden durumlardan bekletici mesele, davaların birleştirilmesi, ayrılması ve ispat sorunları incelenmiş; son bölümde ise mahkeme kararlarına ilişkin özellik arz eden durumlar, özellikle dava sonucu verilen hükmün sonradan değiştirilmesine imkân tanıyan değişiklik davası düzenlemesi ile bu davalarda talep edilebilecek geçici hukukî korumalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Procedural problems related to the nature of the damage and the consequences of violation of physical integrity in different areas, such as criminal law, insurance law, labor law, and in some cases administrative law are examined in this study, which deals with compensation cases arising from the violation of body integrity, in terms of civil procedural law. Proof difficulties in actions for damages and procedural law tools to be used to overcome these difficulties are handled in the context of actions for damages that arise from the violation of physical integrity. In this study, competence conflicts between the administrative jurisdiction and civil jurisdiction, competent court, joinder of parties, intervention, a notice of proceeding issues in actions for damages that arise from the violation of physical integrity, and the types of cases suitable for these actions are discussed by comparing the Code of Civil Procedure and other foreign procedure laws. In the last part, the specific situations regarding court decisions such as the amendment lawsuit which allows the given verdict to be changed later, and the temporary legal protections that can be requested in these cases are examined.