Osmanlı Dönemi kadın giyim kuşamında Avrupa etkileri
Women's clothing influences from Europe of the Ottoman Period
  1. Tez No: 391304
  2. Yazar: ELİF TUĞÇE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. SİBEL ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Osmanlı Devleti'nde Avrupa etkileri 17. yüzyılda başlamış ve 18. yy da etkisni yoğun olarak değişik alanlarda yansıtmıştır. 18. yy Osmanlı Devleti'nin sıkıntılı bir dönemidir.Bu nedenle kurtuluş Avrupa'da aranmıştır. Özellikle; askeri, toplumsal, sosyal, siyasi ve kültürel alanlarda Avrupa örnek alınmıştır. Bu dönemde Avrupa ise; askeri zaferlerin memnun edici sonuçlarını yaşamakta, coğrafi keşifler, Rönesans ve bilimdeki ilerlemeler sayesinde hızlı bir gelişme göstermektedir. Özetle Osmanlı kadını; bu dönemde yaşanan toplumsal değişimler karşısında, geçmişten beri kullandıkları ferace, yaşmak, şalvar, bel kuşakları ve baş süslemesinde yer alan hotoz gibi giyim kuşam detaylarını, Avrupa kadın modasına göre yeniden tasarlayarak kullanmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
The European influence on Ottoman Empire started in the17th century and had an intensive effect on various fields in the 18th century. The 18th century is a clouded period for Ottoman Empire for that reason, they tried to find find a solution in European. Europeans inspired Ottomans especially in military, social,politics and cultural fields. İn this period, the Europeans enjoyed the satiffying results of military the conquests and they experienced fast paced developments thanks to georaphical explorations, Renaissance and the developments in the sience.As a matter of course, all of these developments influenced the social life and women's clothing style and European woman dresses stood out by all elegance, lines,colors and style they had.İn conclusion, in accordance with the chages experienced in this period, the Ottoman women used the details like crest in their traditional ferace, yashmak, shalwar belly band and head ornaments by re-designing in accordance with European women fashion.