Yenilenebilir enerji kaynağı olarak rüzgar ve hidroelektrik enerji üretiminde birim maliyetlerin karşılaştırmalı analizi ve Türkiye uygulaması
Comparative analysis of unit costs of wind and hydroelectric power as renewable energy sources and an application in Turkey
  1. Tez No: 391303
  2. Yazar: DERYA DENİZ YILMAZ ADALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ERCAN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Çalışmamızda aynı bölgede kurulması planlanan, birbirine alternatif iki yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisi ile hidroelektrik enerji santrali projelerinin yatırım ve işletme maliyetleri üzerinde durulmuş, bu santrallerden elde edilen enerjinin birim maliyeti bir değere getirilmiş maliyet ( levelised cost of energy) yöntemi ile hesaplanmış ve elde edilen sonuçların karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Çalışmamız, giriş ve girişi izleyen“Konuyla İlgili Temel Kavramlar”,“Yenilenebilir Enerji Kaynağı Olarak Rüzgar Enerjisi ve Hidroelektrik Enerji”, Rüzgar ve Hidroelektrik Santrallerinde Maliyet Analizi“ bölümlerinden oluşmakta olup ”Yenilenebilir Enerji Kaynağı Olarak Rüzgar ve Hidroelektrik Enerji Üretiminde Birim Maliyetlerin Karşılaştırmalı Analizi ile İlgili Türkiye Uygulaması" ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have deliberated the investment and the operating costs of the wind and hydro power plant projects as renewable energy sources which are settled on the same location and alternative to each other and the unit cost of the energy which has been generated from the plants, calculated by using the method of“levelised cost of energy”and the results have been analysed comparatively. This study consist of introduction and the following titles as“Basic Concepts Concerning with the Issue”,“Wind and Hydroelectric Power as Renewable Energy Sources”,“Cost Analysis in Wind and Hydroelectric Power Plants”and finalized with the“Comparative Analysis of Unit Costs of Wind and Hydroelectric Power as Renewable Energy Sources and an Application in Turkey”.