Reality programların etkileşimli doğasında postmodern kentin gündelik yaşam dinamikleri
Dynamics of the postmodern city of everyday life in the nature of interactive reality programs
- Tez No: 391359
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÖNÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Günümüzde televizyon programcılığı alanında kurgusal içeriklerden olgusal içeriklere doğru bir geçiş yaşanmaktadır. Reality programların ayırt edici yönü gündelik yaşamdaki sıradan insanı konu almaları ve toplumsal gerçekliği olduğu gibi sunma iddialarıdır. Reality programların konuları dönemin egemen üretim biçimi olan küresel kapitalizmin gündelik yaşama yansımalarıdır. Dolayısıyla birçok kuralsız ve özgün toplumsal ilişkiler temsil edilmektedir. Araştırmada, reality program türleri içerisinden amaçlı örneklem seçimiyle ATV, Kanal D ve Show TV'de yayınlanan reality programlar üzerinden bir örneklem oluşturulmuştur. Programlar, niteliksel içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu programlar bir yandan toplumsal arka plana sahip konuları televizyon ekranına taşıyarak dolayımlı kamusallık fikrinin oluşmasını sağlarken, diğer yandan bu konuların arka planına yeterince değinmeyerek perdelemektedir. Reality programlar, verdikleri uzman bilgileri ile kamuoyunu bilgilendiriyor gibi gözükse de sorunun çözümünde önemli olan toplumsal dinamikleri göz ardı etmektedir. Böylece toplumsal gerçeklik seyirlik bir nesne haline dönüştürülmektedir. Kapitalizmin zamansal ve mekânsal örgütlenmesindeki değişimlerin yarattığı belirsizliğin ve risklerin, bireyin toplumsal ilişkilerine, benlik bilinci üzerine olan yansımaları, vb. bu tezin ana temasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there has been a transmission from fictional context to factual one in television business. The distinguishing aspect of reality programmes' is, mentioning about the ordinary people of everyday life and the claim that presenting the social reality as it is among the issues, which those programmes have been treating. Reality programmes' issues are the reflections to the everyday life of global kapitalism which has dominant power of production manner. Thus, many unprincipled and unique social relationships are represented. In the research, a purposeful sampling has been created among the reality programmes genres via the reality programmes broadcasted on ATV, Channel D and Show TV. The programmes have been analysed using the qualitative content analysis. On one hand, these programmes have been providing the forming of mediated publicness via broadcasting the issues which have social backrounds, on the other hand; they have been concealing these issues by not addressing their backrounds. However, they seem as if they have been informing the public opinion with their expert knowledge, reality programmes, have been ruling out the social dynamics which are important about resolving the problem. Thereby; social reality has been turned into an observable object. The changes of Capitalism as temporal and spatial about organizing the risks and uncertainties which were created by it, social relations of individual, reflections of self awareness, etc. have been constituting theme of this thesis.