Ahmet Adnan Saygun -Atatürk'e ve Anadolu'ya Destan(Yapısal analiz ve metin analizine yönelik çalışma)
Ahmet Adnan Saygun-Saga for Atatürk and Anatoli̇a (Structural analysis and text analysis)
  1. Tez No: 391523
  2. Yazar: ŞEHNAZ ÇALIŞKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. SOLMAZ GÜLPER REFİĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ülkemizin müzik tarihinde, ilk milli opera ve ilk oratoryoyu bestelemesi açısından A. Adnan Saygun' un farklı bir yeri vardır. 1934 yılında bestelen Özsoy operasından sonra, 1942-43 yıllarında bestelediği Yunus Emre Oratoryosu da, bestecinin dehasına işaret eden yalnızca iki örnektir. Her büyük sanatçı gibi yaşadığı ülkenin ve dünyanın siyasi gelişmelerinden etkilenen besteci, İkinci Dünya Savaşı yılları ile aynı yıllarda yazdığı Yunus Emre Oratoryosu'nda, tüm dünya insanlarının özlem duyduğu sevgi, barış ve hoşgörü duygusuna özellikle değinmiştir. Atatürk' e ve Anadolu' ya Destan da ise, küllerinden yeniden doğan bir ulusu ve bu ulusun önderi Atatürk' ü konu almıştır. Bu oratoryonun metnini de bizzat kendisi yazan besteci, adeta Atatürk' e olan vefa borcunu öder gibidir. Tezin araştırma yönteminde, Atatürk' e ve Anadolu' ya Destan' ın yazılma nedenlerini hazırlayan siyasi sürecin, bestecide bıraktığı etkiler ve bestecinin Atatürk ile ilişkisi çeşitli kaynaklar üzerinden incelenildi. Eserin tamamlanmasından sonra ilk kez seslendirilmesinde yaşanılanlar araştırıldı. Eserin metin analizi, kullanılan sembolik kelimeler üzerine düşünülerek Kurtuluş Savaşı sürecine göre değerlendirildi. Metin açıklaması, yapı ve kullanılan müzikal öğelerin açıklaması yapılmaya çalışıldı. ANAHTAR KELİMELER: Atatürk, Kurtuluş Savaşı, Oratoryo, Anadolu, Deyiş.
Özet (Çeviri)
A. Adnan Saygun is the first musician in our country to have ever composed the first national opera and the first oratorio music, therefore the place he holds in our musical history is exceptional indeed. We could name two examples to show his ingenuity, he composed the Özsoy opera in 1934 and years later, during 1942-43 he composed the Yunus Emre oratorio. A. Adnan Saygun, just like all other great composers of his time, was influenced by the political developments in his native country and the world, during the years of the Second World War he composed the Yunus Emre oratorio which touched upon themes of love, peace and tolerance, subjects that people around the world were longing to hear about. The composer's being Atatürk and Ode to Anatolian Saga is about the birth of a new nation from its ashes and its leader Atatürk. The lyrics of this oratorio was written solely by the composer himself, here he is expressing his duty of loyalty for Atatürk so to speak. The research methods applied during the preparation of the thesis includes the effects that the political process had on the composer which eventually lead him to write the lyrics for the Atatürk' e ve Anadolu' ya Destan and various references and bibliography were examined in order to have an idea about the high regard the composer had for Atatürk. Research work was done concerning the details on how the initial vocalization process was implemented following the completion of the composition. The lyrics to the composition were analyzed; the symbolic words used were contemplated and evaluated in accordance with the course of the War of Independence. Lyrical, structural and musical analysis studies were made in the best possible way. KEY WORDS: Atatürk, War of Independence, Oratorio, Anatolia, Phrase.