Osmanlı mimarlığında II. Bayezit Dönemi medreselerinin yeri ve önemi-Amasya,Edirne,İstanbul örnekleri-
Importance and role of 2nd Bayezit term madrasah in the Ottoman architecture -Samples from Amasya,Edirne,Istanbul-
  1. Tez No: 391526
  2. Yazar: MERVE FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Beylik olarak kurulan ancak daha sonra imparatorluğa kadar yükselmiş olan Osmanlı Devleti'nin mimarisi, gerek dünya gerekse Türk mimarlık tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Yüzyıllar boyunca sarayın, saray ileri gelenlerinin ve ülke topraklarında yaşayan zengin kişilerin yaptırdığı yapıların her biri Osmanlı mimari kimliğini yansıtan örnekler olmuşlardır. Osmanlı mimarisinin erken dönemi olarak nitelendirilen 14. ve 15. yüzyıllarda inşa edilen medrese yapıları ilk yıllarda, Anadolu Selçuklu Devleti, Erken Dönem Anadolu Beylikleri ve Beylikler Dönemi'nin mimari ve süsleme özelliklerini yansıtsa da Osmanlı mimarisi daha sonra kendi kimliğini bulmuş ve bunu devam ettirmiştir. Osmanlı Devleti'nin sekizinci padişahı olan Sultan II. Bayezit tarafından Amasya, Edirne ve İstanbul illerinde yaptırılan külliyelerin içinde yer alan medreseler, gerek plan şeması gerekse süsleme özellikleri bakımından erken dönem Osmanlı medrese mimarisinin özelliklerini yansıtan örnekler olmuşlardır.“Osmanlı Mimarlığında II. Bayezit Dönemi Medreselerinin Yeri ve Önemi -Amasya, Edirne, İstanbul Örnekleri-”isimli çalışmada, erken dönem Osmanlı mimarisinde medresenin kuruluşu ve gelişimi ile II. Bayezit döneminde sözü geçen şehirlerde inşa edilen ve günümüze ulaşabilen medrese yapıları detaylı olarak anlatılmıştır. Günümüze ulaşamayan medreseler ise kaynaklarda yer alan bilgiler doğrultusunda anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The architecture of Ottoman Empire, which was founded as a principality then became an empire, has had an important role in history of both world and Turkish architecture. In the course of centuries, every constructions built by demands of Sultans and prominent members of the Palace, had been characteristical designs of Ottoman Empire Architecture. Madrasah structures, which had been built in early 14th and 15th centuries, specified as early period of Ottoman Architecture, were symbolizing the architectural features and figuration art of Anatolian Seljuk State, early founded principalities and principalities terms in the beginning, then the Ottoman Architecture created its own form and sustained it. The madrasahes, located in külliye's of Amasya, Edirne and Istanbul, built by demand of 2nd Beyazıt, 8th Sultan of Ottoman Empire, were said to be representatives of early term of Ottoman madrasahes architecture regarding to both schemes of plans and features of figurations. On this study, named“Importance and Role of 2nd Bayezit Term Madrasah in the Ottoman Architecture -Samples from Amasya, Edirne, Istanbul-”the establishment and development of Madrasah in the Early Term of Ottoman Architecture and the madrasah structures built in the term of Sultan 2nd Bayezit and remained till today have been explained in details.