2010-2014 yılları arasında halka arz edilen hisselerin kısa dönem performansları
Short term price performances of company shares that are offered to public between 2010-2014
- Tez No: 391565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATILIM MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın temel amacı güncel veri seti olan 2010-2014 yılları arasında halka arz edilen şirket paylarının ilk otuz günlük fiyat performanslarını yıllara, halka arzı yapılan payların işlem gördüğü pazarlara, halka arz edilen şirketlerin bulunduğu sektörlere, halka arzların ortak satışını barındırıp barındırmadığına, halka arza katılan yatırımcı sayısına, halka açıklık oranlarına ve Borsa Tüm endeksine göre incelemek ve“Halka Arz Seferberliği”ile halka arzlara yönelik düzenlemelerin halka arzların fiyat performanslarına etkisini araştırmaktır.Yapılan çalışma sonucunda daha önce yapılan çalışmalara paralel olarak 2010-2014 yılları arasındaki ilk defa halka arz edilen 106 şirket paylarının ilk otuz günlük halka arz fiyatlarına göre performanslarına bakıldığında getiriler ortalamasının pozitif olduğu görülmektedir. Diğer taraftan, diğer çalışmalardan farklı olarak SPK tarafından halka arza ilişkin bazı düzenlemelerin başarılı sonuçlara yol açtığı bulgularına ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate the first thirty days price performances of 106 companies' shares which are offered to the public between 2010-2014, according to markets that the shares are trading, sectors, whether IPO's are capital increase or not, the number of investors participating in the IPO, free float rate and the performance with respect to the stock market index. Study also evaluate whether the regulations for IPO's made by Capital Markets Board in 2013 is effective or not. As a result of the study parallel to the previous studies, the average price performance of 106 companies' shares within the first thirty days which are offered to public between 2010-2014 is positive. On the other hand, in addition to previous studies, it is observed that regulations made by CMB are partly effective.