Sakarya kentiçi ulaşım sisteminde sinyalize kavşaklar için trafik uyarmalı bir kontrol sisteminin geliştirilmesi
Developi̇ng a traffi̇c sti̇mulated control system for signali̇zed intersection in Sakarya urban transportati̇on system
- Tez No: 391810
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Akıllı Ulaşım Sistemleri günümüzde ulaşım ve trafik sorunlarının çözümünde çok önemli bir role sahiptir. Bu kapsamda ülkemizdeki sinyalizasyon sistemlerine bakıldığında hala sabit zamanlı sinyalizasyon sistemlerinin yaygın olarak kullanıldığını görmekteyiz. Bu durum, optimal trafik şartlarının oluşturulmasındaki kısıtlar nedeniyle hem ülke ekonomisine hem de içinde bulunduğumuz çevreye olumsuz yönde etki etmektedir. Anılan sorun ülkemizin güzide kentlerinden birisi olan Sakarya'da da kendini hissettirmektedir. Bu tez çalışmasında, Sakarya ilindeki mevcut kavşak trafik sinyal kontrol sistemleri incelenmiş olup Türkiye'nin ve Sakarya ilinin trafik yönetimine ve trafik sinyalizasyon sistemine katkıda bulunabilmesi için yeni bir trafik uyarmalı kontrol sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem tümüyle bu tez çalışması kapsamında yürütülen bir araştırma-geliştirme sürecinin ürünüdür. Sistemin özgün tasarımı bu tezde kapsamlı olarak anlatılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında ayrıca geliştirilen sistemin performans testleri yapılmış ve yapılan analizler sonucunda geliştirilen Akıllı Kavşak Kontrol sisteminin sabit zamanlı çalışan sinyalizasyon sistemine kıyasla çok daha verimli bir sistem olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intelligent Transportation Systems along with todays developing technology occupy a very important place in the solution of the traffic problems that is one of the greatest issues of our age. When we consider signalization systems in Turkey overall we see that fixed time signalization systems still are being used extensively. This situation effects both country economy and environment negatively. Described in this thesis study is whole systems that aims at solving traffic problems by using facilities of Intelligent Intersection Control System Technology. This Traffic stimulated control system is a component of the Intelligent Transportation System as the name implies.In the scope of study, current Traffic control systems in Sakarya city were exemined and a new traffic stimulated control system has been developed in order to contribute to Traffic signalization system and Traffic management of Turkey and Sakarya. Developed system is a product of research and development activity which is currently being used at road junctions in Sakarya. System, which is a unique design, is described comprehensively on the scope of this study. Additionally in this thesis study,the performance testings of developed system completed and as an outcome of these analysis, result that developed Intelligent Intersection Controlling System is being much more effective in comparison to fixed time signalization systems is achived mathematically.