Afet odaklı kentsel dönüşüm: Rize Timya Vadisi örneği
Disaster based urban renewal: The case of Timya Valley in Rize
- Tez No: 391811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezin amacı afet odaklı kentsel dönüşüm kavramının, araçlarının, yöntemlerinin, çevreye olan etkilerinin, Türkiye'deki uygulamalarının ve bu bağlamda uygulanan Rize Timya Vadisi örneğinin incelenmesidir. Tez kapsamında incelenen Rize'nin ilk kentsel dönüşüm projesi, Rize Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından geliştirilmiştir. Çalışmada projenin fiziksel ve mekânsal analizlerinin yanında detaylı bir çevresel analizi yapılmış, dönüşüm stratejisi ve hak sahipleri ile uzlaşı yöntemleri ele alınmıştır. Araştırma kapsamında fiziksel mekân analizleri, gözlem ve görüşmelerde elde edilen veriler ışığında, bulgular sonuç bölümünde irdelenmiştir. Bu çalışmada yapılan değerlendirmeler sonucunda afet riskli alanlar için üretilen planlama, kentsel dönüşüm ve çevre alanlarındaki önerilerin hem henüz devam etmekte olan bu proje hem de Rize'de uygulanacak diğer projeler için bir katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze disaster based urban renewal concept, tools, methods, environmental impacts and implementations in Turkey and in this context the case study of Timya Valley in Rize. The case study, which is the first urban renewal project in Rize, was developed by Municipality of Rize and Turkish Mass Housing Administration (TOKİ). In addition to physical and spatial analyses, a detailed environmental analysis was done in the content of study as well as renewal strategy and negotiation methods with land owners. Findings were examined in the conclusion section in line with the data gathered from on-site analyses, observations and interviews. It is aimed to contribute to both this ongoing project and other future projects in Rize by using recommendations about spatial planning, urban renewal and environment based on assessments in this study.