Elektronik atık geri dönüşümünün enerji verimliliğine etkisi: Örnek bir çalışma
- Tez No: 391834
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Elektronik teknolojisinin özellikle günümüzde sürekli bir gelişme göstermesi ve her geçen yeni sürümlerin ortaya çıkması bu eşyaların kullanım ömürlerini kısaltmaktadır. Bu yüzden elektronik atık miktarı her geçen gün bir çığ gibi büyümekte ve buna bağlı olarak çevreye verilen zararlar da artmaktadır. Bu tez kapsamında, dünya üzerindeki elektronik atık geri dönüşüm yönetim sistemlerinin detaylı bir analizi yapılmıştır. Bu analiz aracılığı ile elektronik atıkların ne tür uygulamalar ile geri dönüştürüldüğü, geri kazanıldığı ve bertaraf edildiği incelenmiştir. Bahsi geçen uygulamaların enerji verimliliğine etkisi ve bu etkilerin Pendik İlçesi'nde örnek bir değerlendirmesi yapılmış; muhtemel enerji ve maddi tasarruflar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The continuous development of electronic technology and fast generation change in versions make the life span of these goods shorten. That is why waste electronic and electrical equipment grow enormously day-by-day. Related to this issue, damages done to environment grow accordingly. In this thesis, a detailed research is conducted for different electronic waste management systems in different countries all around the world. Through this study, it various applications for electronic waste recycling, recovering, disposal have been analysed. Moreover, the contributions of these applications to energy efficiency have been evaluated by a case study conducted in Pendik, Istanbul. Finally, possible energy and cost savings were calculated.