Thermoeconomic analysis of combined cycle power plants
Kombine çevrim enerji santrallerinin termoekonomik analizi
  1. Tez No: 848963
  2. Yazar: BASHAR MOHAMMED MAJEED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU TEKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çeşitli enerji üretim teknolojilerinin entegrasyonu, etkili ve sürdürülebilir enerji çözümleri arayışında umut vaat ediyor. Bu çalışmada, üç Organik Rankine Çevrimi (ORC) ünitesi ve bir Gaz Türbin Çevrimi (GTC) içeren benzersiz bir enerji santrali yerleşimi incelenmiştir. Çeşitli ısı kaynaklarının kullanılması ve enerji dönüşüm verimliliğinin arttırılması, bu döngülerin entegre edilmesinin hedefleridir. Bu çalışma, kombine enerji santralinin performans analizini titiz bir simülasyon yoluyla incelemektedir. ORC birimleri ile gaz türbini çevrimi arasındaki karmaşık etkileşimleri açıklığa kavuşturmak için simülasyon, gelişmiş termodinamik modellerden ve akışkanlar dinamiği simülasyonlarından yararlanır. Değişen ortam koşullarının, basınç oranlarının ve türbin ve kompresör verimliliğinin etkisi dikkatle değerlendirilmektedir. Modellerin bulguları, çevrimlerin verimliliği, ısı geri kazanımı olanakları ve enerji dönüşümünün genel verimliliği arasındaki karmaşık etkileşimi vurgulamaktadır. ORC ünitelerinin etkileşimi ve gaz türbininin egzozundan atık ısı geri kazanımı, enerji çıkarımını ve dönüşümünü geliştiren bir sinerji ortaya koyuyor. En iyi çalışma koşullarını bulmak için sistemin performansı ve bileşen verimliliği karşılaştırılır. Bu araştırma, birleşik güç döngüsü topolojileri ve bunların enerji verimliliğini keskin bir şekilde artırma potansiyeline ilişkin bilgi tabanına eklenmektedir. Sonuçlar, maksimum düzeyde genel sistem performansı elde etmek için uygun işletim koşullarını seçmenin ve bileşen verimliliğini en üst düzeye çıkarmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bu simülasyona dayalı analizden elde edilen bulgular, dünyanın enerji ihtiyaçları değişmeye devam ederken, çeşitli enerji üretim teknolojileri arasındaki sinerjiden yararlanan yaratıcı ve sürdürülebilir enerji sistemleri oluşturmaya yönelik aydınlatıcı tavsiyeler sağlıyor. Sonuçlar, giriş sıcaklığının sistemin verimliliğini ve ekserjisini önemli ölçüde etkilediğini, en kötü durumun %38,5 enerji verimliliğiyle 51°C ve en iyi durumun %40,01 verimlilikle 15°C giriş sıcaklıklarında olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda çevrim doluluğunu, gaz türbini çevriminin doluluğunu ve elektrik maliyetlerini de etkiler; en kötü durum 51°C ve en iyi durum 15°C'dir. Basınç oranı aynı zamanda verimliliği etkiler; yüksek basınç oranları daha yüksek verimlilik. Çevrim iş ağı aynı zamanda basınç oranını da etkiler; yüksek basınç oranları toplam işi azaltır ve gaz türbini çevrim işini etkiler. Kompresör verimliliği sistemin genel verimliliğini önemli ölçüde etkiler; en kötü durum %70 ekserji ve %35,5 enerji verimliliğidir. En iyi verim %41 ekserji ile %90'da elde edilir. En kötü iş %70'tir ve toplam iş 45 kJ'ye ulaşır. Elektrik enerjisi maliyetleri kompresör verimliliği arttıkça artar; en kötü durum %90, en iyi durum ise %75'tir. Egzoz sıcaklığı sistem verimliliğini önemli ölçüde etkiler; 300°C egzoz değerleri %39,65 enerji verimliliği sağlar. En iyi verim 210°C'de %38,3 ekserjiyle elde edilir. Çevrim iş ağı ve elektrik enerjisi maliyeti de verimliliği etkiler.
Özet (Çeviri)
Integration of several power production technologies has shown promise in the search for effective and sustainable energy solutions. In this work, a unique power plant layout with three organic Rankine cycle (ORC) units and a Brayton cycle (GTC) is investigated. Utilizing a variety of heat sources and improving energy conversion efficiency are the goals of integrating these cycles. This study examines the performance analysis of the combined power plant via meticulous simulation. To clarify the complex interactions between the ORC units and the Brayton cycle, the simulation makes use of sophisticated thermodynamic models and fluid dynamics simulations. In Brayton cycle the gas turbine works by the energy generated by the burned fuel and this burned fuel will generate heat. This heat will be useful for boiled the water in Rankine cycle and generate the steam and generate the electricity. This combined cycle is simulated by software program energy equation solver (EES). Carefully considered is the impact of altering ambient conditions, pressure ratios, and turbine and compressor efficiency. the models' findings highlight the complex interaction between the cycles' efficiencies, possibilities for heat recovery, and overall efficiency of energy conversion. Energy economic analysis of the gas turbine system is a combustion system capable of generating a high amount of heat that can be used in more than one organic Rankine cycle to obtain the greatest thermal efficiency. the interplay of the ORC units and waste heat recovery from the exhaust of the gas turbine shows a synergy that improves energy extraction and conversion. in order to find the best operating circumstances, performance of the system and component efficiency are compared. generating the largest amount of electrical energy through the combine power plane, where the originality lies in making great use of the heat generated from the exhaust of the system. the gas turbine. The knowledge base on combined power cycle topologies and their potential to sharply increase energy efficiency is being added to by this research. The results highlight how crucial it is to choose appropriate operating settings and maximize component efficiencies in order to get the maximum degree of overall system performance. The findings from this simulation-based analysis provide insightful advice for creating creative and sustainable energy systems that take use of the synergies between diverse power production technologies as the world's energy needs continue to change. The results show the entry temperature significantly impacts a system's efficiency and exergy, with the worst case being 51°C with 38.5% energy efficiency and the best being 15°C with 40.01% efficiency. It also affects cycle occupancy, Brayton cycle occupancy, and electricity costs, with the worst case being 51℃ and the best being 15℃. The pressure ratio also affects efficiency, with high-pressure ratios resulting higher efficiency. The cycle work net also affects the pressure ratio, with high-pressure ratios reducing total work and affecting Brayton cycle work. Compressor efficiency significantly impacts a system's overall efficiency, with the worst case being 70% with 35.5% energy efficiency. The best efficiency is achieved at 90%, with 41% exergy. The worst work is at 70%, with total work reaching 45 kJ. Electric energy costs increase with compressor efficiency, with the worst case at 90% and the best at 75%. The temperature of exhaust significantly impacts system efficiency, with 300 ℃ exhaust values resulting in 39.65% energy efficiency. The best efficiency is achieved at 210 ℃, with an exergy of 38.3%. The cycle work net and electrical energy cost also affect efficiency.