Roma-Bizans döneminde Kudüs (IV.-VII. yüzyıl)
Jerusalem under Roman and Byzantine empire (IV.-VII. centuries)
  1. Tez No: 391854
  2. Yazar: MUHİTTİN ÇEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kudüs, M. Ö. 10.000'lere dayanan bir takım yerleşim yerlerine sahne olmasına rağmen, şehir olarak Bronz çağının başlangıcında ortaya çıkmıştır diyebiliriz. İlk yerleşimcileri Kenâniler olan Kudüs şehrinin, krallık olarak ortaya çıkması Hz. Dâvud dönemine denk gelmiştir. Hz. Süleyman tarafından Tapınağın inşa edilmesi ve Tapınağın Babiller tarafından yıkılması arasında geçen zaman dilimi I. Tapınak Dönemi olarak adlandırılırken, Tapınağın Persler döneminde yeniden inşa edilip M. S. 70'te Romalılar tarafından yıkılması arasında geçen zaman ise II. Tapınak Dönemi olarak adlandırılır. Kudüs, M. Ö. 63'te Romalılar'ın eline geçtikten sonra, Konstantin'in dönemine kadar geçen IV asırlık süre zarfında iki büyük isyana sahne olmuştur. Bu isyanlar neticesinde Yahudiler kanlı bir şekilde bastırılmış olup dünyanın dört bir yanına dağılarak Yahudi diasporasını oluşturmuşlardır. Konstantin'in Bizans İmparatorluk tahtına geçmesiyle birlikte devlet içinde Hristiyanlığa serbestlik vermesi, Kudüs'ün Yahudi kimliğinden sıyrılması ve Hristiyanlık kimliğiyle öne çıkmasının başlangıcı olmuştur. Bu tarihten itibaren Kudüs şehri, Hristiyanlık yapılarıyla donatılarak, dünyanın dört bir tarafından Hristiyan hacıların bu şehre akışını sağlamıştır. Kudüs şehri VII asır Roma-Bizans hakimiyeti altında kaldıktan sonra, 638'de Müslümanların fethiyle, yeni bir dönemin başlangıcına sahne oldu.
Özet (Çeviri)
Even though Jerusalem have a set of settlements which extends back to B.C. 10.000, one could say that it has emerged as a city at the begining of the Bronze Age. Jerusalem's, whose first settlers are Phoenicians, rising as a kingdom coincide with the period of David. Whilst timeframe which is the Temple's building by Solomon and its destruction by Babylonians is called First Temple Period; timeframe which is the Temple's rebuilding by Persians and its destruction once again by the Romans at A.D. 70 is called Second Temple Period. From fell into the hands of Romans at B.C. 63 to reign of Constantine, for IV century, Jerusalem witnessed two great rebellions. As a result of these rebellions, Jews who are suppressed by gorily, scattered all over the world, created Jewish Diaspora. Constantine's ascending to the throne of Byzantine Empire and liberation of the Christianity is marked the begining of Jerusalem's anomy of its Jewish idenity and come into prominence with its Christian idenity. As of this moment Jerusalem, what is decorated with Christianity structures, enabled Christian pilgrims to flow itself from the four corners of the earth. City of Jerusalem, after dominated by Roman-Byzantion reign for VII century, is witnessed the beginging of a new era at 638 when conquered by Muslims.