Lale yetiştiriciliğinde, büyüme, gelişme, kalite ve erkencilik üzerine gibberellik asit (GA3) uygulamalarının etkileri
Effects of gi̇bberelli̇c aci̇d apli̇cati̇ons on growth, development, quali̇ty and early harvest ti̇me i̇n tuli̇p grown
  1. Tez No: 391933
  2. Yazar: GAMZE ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Cafe noir ve Conqueror lale çeşitlerinin sürme zamanı, sürme oranı, yaprak sayısı, tomurcuk çapı, tomurcuk boyu, çiçek açma zamanı, çiçek çapı, çiçek boyu, çiçeklenme süresi, çiçeklenme oranı, bitki boyu, çiçek sap uzunluğu, yumru sayısı, yumru ağırlığı üzerine farklı Gibberellik Asit (GA3) dozlarının (100, 300, 500 ve 700 ppm) ve uygulama sürelerinin (30 ve 60 dakika) etkilerinin belirlenmesi amacıyla cam serada yürütülmüştür. Araştırmada yetiştirme ortamı olarak %50 kompost, %30 perlit, %20 bahçe toprağı kullanılmıştır. Araştırmada, lalenin büyüme, gelişme, erkencilik ve kalite özellikleri üzerine uygulamaların ve çeşitlerin etkileri önemli bulunmuştur. Lale yetiştiriciliğinde GA3 hormon dozlarının çiçeklenme zamanı, çiçeklenme oranı, çiçek sap uzunluğu, bitki boyu, yumru sayısı ve yumru ağırlığı bakımından; hormon uygulama sürelerinin ise bitki boyu ve yumru ağırlığı bakımından önemli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to investigate effects of different gibberellic acid levels (100, 300, 500, 700 ppm) and application soaking time (30, 60 min.) on sprout time, sprout rate, number of leaves, diameter of flower bud, flowering time, diameter of flower, flowering period, flowering rate, plant length, floral stalk length in tulip cv Cafe noir and Conquero in a glasshouse. %50 kompost, %30 perlitte and %20 garden soil were used as growth media in the experiment. In study, applications and varieties effects on growth, development, early harvest time and quality characters of tulip were found important statistically. GA3 aplications were found important statistically in respect of flowering time, flowering rate, floral stalk length, plant length, number of tubers and tuber weight. Application soaking time was found important statistically in respect of plant length and tuber weight.