Işıklı Gölü'nün suyunda, sedimentinde ve gölde yaşayan turna balığı (Esox lucius L., 1758)'nın bazı doku ve organlarındaki ağır metal birikiminin araştırılması.
The determination of levels of the heavy metals in water, sediment of Işıklı Lake and some tissues and organs of carp (Esox lucius L., 1758) living in the lake
  1. Tez No: 391932
  2. Yazar: BELMA GÜLCÜ GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA TEKİN ÖZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ekim 2012-Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada Işıklı Gölü'nün suyunda, sedimentinde ve gölde yaşayan turna balığının (Esox lucius L., 1758) kas, karaciğer ve solungaçlarındaki bazı ağır metallerin (Cd, Cr, Cu, Fe, Mn, Mo, Ni,Pb, Se ve Zn) konsantrasyonlarının mevsimsel değişiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Arazi çalışmaları sırasında sıcaklık, pH, elektriksel iletkenlik ve çözünmüş oksijen gibi bazı fiziko-kimyasal parametreler ölçülmüştür. Suda, Cu sonbahar ve kış mevsimlerinde, Pb ise tüm mevsimlerde analiz limitinin altında kalmıştır. Suda en fazla biriken metalin Fe, en az biriken metalin ise Cd olduğu belirlenmiştir. Sudaki metal miktarlarının yaz aylarında arttığı, sonbaharda azaldığı (Cu ve Se hariç) belirlenmiştir. Sediment örneklerinde yapılan analizler sonucunda Se kış mevsiminde analiz limitinin altında kalmış, diğer metaller ise farklı miktarlarda tespit edilmiştir. Sedimentte en fazla biriken metal Fe iken, en az biriken metalin ise Cd olduğu belirlenmiştir. Sedimentteki metal miktarlarının genel olarak ilkbahar mevsiminde arttığı, kış mevsiminde ise azaldığı saptanmıştır. Turna balığının farklı dokularında yapılan analizlerin sonucuna göre ise; Cr ilkbahar ve yaz mevsimlerinde karaciğerde; kasta ise yaz mevsiminde analiz limitinin altında kalırken, diğer metaller tüm doku ve organlarda her mevsim tespit edilmiştir. Metallerin karaciğerde kas ve solungaca göre daha fazla birikim gösterdiği belirlenmiştir. Genel olarak kasta sonbahar mevsiminde, karaciğerde yaz mevsiminde ve solungaçta ise kış mevsiminde metallerin miktarlarında artış görülmüştür. Elde edilen sonuçlar farklı kurumlar tarafından verilen suda ve balık dokularında ağır metallerin kabul edilebilir düzeyleri ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which was carried out between October 2012 and July 2013 aimed to determine the seasonal variations in muscle, liver and the heavy metal levels (Cd, Cr, Cu, Fe, Mn, Mo, Ni, Pb, Se and Zn) of the gill of pike which lives in Işıklı Lake water and sediment. During the field work, some physico-chemical parameters like temperature, pH, conductivity and dissolved oxygen had been measured. As a result of analysis in water, Cu was not determined in autumn and in winter while Pb was in all seasons. Fe was the highest and Cd was the lowest in water. It had been determined that the level of the metal in water increased in summer and decreased in autumn .(except Cu and Se) According to the result of the analysis of sediment Se was not seen while other metals were determined at hetero levels. It had been determined that Fe was the highest while Cd was the lowest in sediment. The level of the metal in sediment increased in spring and decreased in winter. As a result of analysis of heavy metals in pike perch Cr was not seen in liver in spring and in summer, it was not determined in tissue in summer while other metals were determined in all tissues in all seasons. It had been determined that metals were in higher level in liver than it was in tissue and gill. In general metals incread in muscle in autumn, in liver in summer and in gill in winter. The results of the analysis were compared with the results given by other institutions about the acceptable levels of heavy metals in water and in fish tissue.