Kutu kesitli birleşimlerde ek kaynaklı başlık levhasının moment kapasitesine etkisi
Effect of moment capacity on rectangular hollow section which has additional welded connection plate
  1. Tez No: 391939
  2. Yazar: EMRE KÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ülkemizde özellikle soğuk hava deposu, pazar yeri, otopark alanı, ve hafif çelik konstrüksiyonun tercih edildiği konut tipi yapılarda kutu kesitli profillerin kullanımı yaygındır. Hafif, kolay bulunabilir ve işlenebilir olması sebebi ile çok sık kullanılan bu tip profiller sahip olduğu kesit özellikleri sebebi ile artıları olduğu kadar dikkat edilmesi gereken eksik yanları da bulunmaktadır. Özellikle eğilme etkisine maruz bırakılan kolon-kiriş birleşimlerinde profiller üzerinde gerçekleşen olası lokal burkulmalar birleşimde ani kapasite kayıplarına sebep olmaktadır. Bu durum kesit, birleşim ve yapı enerji sönümleme kabiliyetini etkilemekte olup yapı güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Ancak ne ülkemizde kullandığımız teknik şartnamelerde ne de imalat kültüründe bu durum göz ardı edilmektedir. Bu çalışmada, kutu kesitli birleşimlerde ek kaynaklı başlık levhasının moment kapasitesine etkisi amaçlanmaktadır. Bu amaçla birleşime eklenen başlık levhasının kolon üzerinde meydana gelen lokal burkulmaların ne oranda önüne geçtiğini, başlık levhasının kolon üzerine birleşiminde kullanılan ek kaynakların davranışa katkısı ve levha boyutlarının birleşim kapasitesi üzerine etkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Steel manufacturers use box section of steel profile frequently where used in cold storages , car parks , bazaar , lighweight steel building and these kind of construction in Turkey. The reason of why manufacturer choose box section are to easy provide them and processable. Box section have good feature whereas some features is unuseful.Expecially , they may cause a sudden loose of joint connection when bending moment is in action. Local buckling on column is reason of sudden loose for hollow box sextion of steel profiles. This case effects that joint and structure damping ability that it may cause life safety problems. There are no regulation of hollow box section steel profile' s connection in Turkish building code yet , also manufacturer ignore this case. In this study , it is aimed to effect of moment capacity for hollow box section which has additional weld gapped welded connection plate.For this purpose , how this plate's properties effect behavior of T joint connection , local buckling of coloumn proportionaly and capacity of joint.