Arazi toplulaştırma çalışmalarına ekolojik yaklaşımlar 'Isparta-İslamköy örneği'
Ecological approaches to land consolidation studies case of Isparta-İslamkoy
- Tez No: 392012
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ULVİ ERHAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'de Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen arazi toplulaştırma çalışmalarının ekolojik temele dayanan planlama yaklaşımı ile gerçekleştirilmesini sağlanmak, tarım alanları dışında kalan farklı alan kullanım seçeneklerini bütünleştirmek, ekosistemlerin doğal dengesini bozmadan insan yaşamının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini sağlamak amacıyla optimal alan kullanımlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda çalışma alanı olarak seçilen Isparta İslamköy ve yakın çevresinin doğal yapısı, mevcut alan kullanımları ve sosyo-ekonomik yapısı ortaya konmuş; tarım, orman, çayır-mera, rekreasyon, yerleşim ve sanayi kullanım türleri için uygun alan kullanımları belirlenmeye çalışılmıştır. Uygunluk analizinin gerçekleştirilmesinde coğrafi bilgi sistemleri ve çok kriterli analiz metodolojisi kullanılmıştır. CBS aracılığı ile uygunluk kriterleri, değerleri ve katsayıları sorgulanarak her alan kullanım türü için uygunluk haritaları hazırlanmış, elde edilen uygunluk haritaları birleştirilerek optimal alan kullanım haritası oluşturulmuştur. İslamköy idari sınırları içerisinde mevcut alan kullanımları, çevre düzeni planı ve optimal alan kullanım haritası karşılaştırılmış, köy gelişim alanları tespit edilerek blok planı modeli önerilmiştir. Çalışma sahasında tarım alanı dışında kalan alanların optimal alan kullanım haritası ile paralellik göstermediği, idari sınırların doğal sınırlar ile örtüşmediği belirlenmiş ve arazi toplulaştırma projelerinin kapsamı genişletilerek havza sınırlarına dayalı olarak planlanması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, carried out by the general directorate of agricultural reform in Turkey, the ecological basis of land consolidation activities-based planning to ensure the realization with the approach, integrate different land use options outside of agricultural fields, of human life in a healthy way without destroying the natural balance of ecosystems that can be carried out for the purpose of ensuring optimal utilization of the space we aimed to determine. In this context, the natural structure of Isparta Islamkoy selected as the study area and the surrounding area, existing land uses and socio-economic relating to the structure; agricultural, forest, pasture, recreation, residential, and industrial use to identify appropriate for the types of land uses have been made. The conformity analysis geographical information systems and multiple criteria analysis was used in the realization of a methodology. Through GIS, eligibility criteria, values and coefficients for each land use type maps prepared and will be questioned the suitability, suitability maps obtained by combining the optimal land use map has been created. Islamkoy within the administrative boundaries existing land uses, environmental plans and the map compared to optimal land use, rural development and block the plan identified areas of the model have been proposed. Agricultural land use in the study area with the map which shows the area outside of the area of optimal parallelism, administrative boundaries and natural boundaries do not agree with expanding the scope of land consolidation projects designated, it is understood that should be planned based on watershed boundaries.