Antalya körfezi'nin bazı kıyısal alanlarının (Faselis, Lara,Side) gastropoda (mollusca) faunası
Gastropoda (mollusca) fauna in some coastal regi̇on (Phaseli̇s, Lara, Si̇de) of Antalya gulf
  1. Tez No: 392013
  2. Yazar: ÖZGE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL İBRAHİM TURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Antalya Körfezi kıyısal alanlarının Gastropoda faunasının ortaya konulması amacıyla 3 istasyonun (Faselis, Lara, Side) mediolittoral ve üstinfralittoral bölgelerinden mevsimsel olarak alınan örneklemelerle yürütülmüştür. Çalışma sonunda istasyonların mediolittoral ve üstifralittoral bölgelerinde Gastropoda faunasının Prosobranchia altsınıfına ait 18, Opisthobranchia altsınıfına ait 1 türün dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Bu türlerden Monodonta turbinata, Patella caerulea, P. ulyssiponensis, Ergalatax obscura, Trunculariopsis trunculus ve Conus mediterraneus bölgede yaygın bulunan taksonlardır. Opistobranchia altsınıfından belirlemiş olduğumuz Aplysia dactylomela ise Antalya Körfezi için yeni kayıttır. Monodonta spp., Patella spp., Cerithium vulgatum ve Conus mediterraneus'un bölgede ortalama değerlerle sırasıyla 103,96; 112,16; 141,28; 61,28 adet/m² ile popülasyon oluşturdukları saptanmıştır. Sonuç olarak, Antalya Körfezi kıyısal alanlarının (Faselis, Lara, Side) gerek su kalitesi gerek Gastropoda faunası açısından Akdeniz'in fauna ve ekosistem özellikleri ile benzeşmektedir. Yoğunluk oluşturan Gastropoda'ya ait taksonların uygun koşullarda ekonomik olarak değerlendirilebileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is carried out by seasonal sampling to determine Gastropod fauna collected from mediolittoral and upperinfralittoral areas of 3 stations (Phaselis, Lara, Side) in Mediterranean Bay coastal areas. At the end of the study, 18 species belonging to the subclass of Prosobranchia and 1 species belonging to the subclass of Opistobranchia of Gastropoda fauna are determined. Among these species, Monodonta turbinata, Patella caerulea, P. ulyssiponensis, Ergalatax obscura, Trunculariopsis trunculus and Conus mediterraneus are widely distributed taxons. A. dactylomela to belonging the subclass Opistobranchia is a new record for the gulf of Antalya. It is observed that Monodonta spp., Patella spp., C. vulgatum and C. mediterraneus has an average population of 103,96; 112,16; 141,28; 61,28 individual/m² in the area. As a result, it is determined that either water quality or Gastropoda fauna of the Mediterranean Bay coastal areas resembles to the fauna and ecosytsyem characteristics of Mediterranean. The intense located Gastropod taxons can be economically utilized in proper conditions.