Yerel İzolat Aspergillus tamari Redpep4'den Endo-β-1,4-glukanaz'ın Saflaştırılması Optimum ve Kinetik Özelliklerinin Belirlenmesi
Purification of Endo- β -1,4-Glucanase from localisolate Aspergillus tamari Redpep4, determination of optimum and kinetic properties
- Tez No: 392021
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında yerel kaynaklardan izole edilmiş Aspergillus tamari Redpep4 tarafından Endo-β-1,4-glukanaz (Karboksimetil selülaz; CMCaz) üretimi araştırıldı. Karbon kaynağı olarak buğday kepeği kullanıldığında A. tamari Redpep4 maksimum CMCaz üretti. Enzim amonyum sülfat çöktürmesi ve jel filrasyon kromotografi metotlarıyla saflaştırıldı. Saflaştırılan enzimin optimum ve kinetik özellikleri belirlendi. CMCaz'a ait optimum sıcaklık ve pH sırasıyla 60°C ve pH 4,0'dır. Enzimin termal stabilitesi incelendi ve CMCaz'ın 60°C'de 7 saatte aktivitesinin % 57'sini devam ettirdiği belirlendi. SDS PAGE ve PAGE metodları ile enzimin saflığı incelendi. SDS PAGE'de 8 protein bandı, PAGE'de ise 4 protein bandı gözlendi. Zimogram aktivite testine göre PAGE üzerindeki 4 band CMCaz aktivitesine sahiptir. Bazı iyon ve sürfaktanların CMCaz üzerine etkileri incelendi. MgSO4, Na2SO4, CuSO4, MnSO4, MgCl2, CuCl2, CaCl2, CoCl2, Na2CO3 CMCaz'ı inhibe ederken BaCl2 enzimi aktive etti. CMCaz'ın Km ve Vmax değerleri kinetik çalışma ile belirlendi ve CMCaz'ın Km ve Vmax değerleri sırasıyla 2,27 mg/mL ve 6,61 EU/mL'dir. Sonuç olarak, elde edilen bu enzimin yüksek termal stabilite, optimum sıcaklık ve düşük Km değeri ile endüstriyel uygulamalar için uygun özelliklere sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, production of Endo-β-1,4-glucanase (CMCase) by Aspergillus tamari Redpep4 isolated from local spring was investigated. A. tamari Redpep4 produced maximum CMCase when wheat bran was used as carbon source. Enzyme was purified with ammonium sulphate precipitation and gel filtration chromotography methods. Optimum and kinetic properties of the purified enzyme was determined. The optimum temperature and pH of CMCase was 60 °C and pH 4.0, respectively. Examined thermal stability of the enzyme and CMCase's can sustain 57% of its activity at 60 °C for 7 h was determined. Purity of enzyme was examined with SDS PAGE and PAGE methods. Obtained 8 protein bands on SDS PAGE and four protein bands on PAGE. Four bands on PAGE have CMCase activity according to zymogram activity test. Effects of some metal ions and surfactants on CMCase activity were determined. BaCl2 activated it, whereas MgSO4, Na2SO4, CuSO4, MnSO4, MgCl2, CuCl2, CaCl2, CoCl2, Na2CO3 inhibited. Km and Vmax value of CMCase was determined with kinetic study and Km and Vmax value of CMCase were 2.27 mg /mL and 6.61 EU/mL, respectively. Consequently, We suggest that the obtained enzyme has adequate properties for industrial applications with high thermal stability, optimum temperature and low Km value.