An input matched X-Band balanced low noise amplifier design and implementation using discrete transistors
Ayrık transistörler kullanılarak X-Bantta giriş empedans uyumlu, dengeli ve düşük gürültülü yükselteç tasarımı ve gerçeklenmesi
- Tez No: 392044
- Danışmanlar: PROF. DR. EKMEL ÖZBAY, DR. TARIK REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
IEEE tarafından 8 GHz ile 12 GHz arasında tanımlanmış frekans aralığı olan X-Bant, uydu haberleşme, radar ve uzay haberleşme gibi uygulamalar tarafından kullanılan bir banttır. Bu uygulamalar, almaç zincirinde uç eleman olarak, giriş empedans uyumlu, yüksek kazançlı ve düşük gürültülü yükseltece gerek duymaktadır. Bu çalışmada, X-Bantta giriş empedans uyumlu, dengeli, düşük gürültülü yükselteç tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Üretilen yükselteç, 8.2 - 8.4 GHz bandında en fazla 1.74 dB gürültü figürü gösterir iken, en az 12.1 dB kazanç ve en az 11.4 dB giriş geri dönüş kaybı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
X-Band, which is defined as the frequency range from 8 GHz to 12 GHz by IEEE, is used for the applications such as satellite communications, radar and space communications. These applications require an input matched, high gain and low noise amplifier as a front-end component in their receiver chains. In this work, an input matched X-Band balanced low noise amplifier is designed and implemented by using GaAs HJ-FET transistor. Measurements of the fabricated amplifier show a maximum noise figure of 1.74 dB, a minimum gain of 12.1 dB and a minimum input return loss of 11.4 dB from 8.2 GHz to 8.4 GHz.