Lactobacillus plantarum bakterisinden fitaz ve mannanaz enzimlerinin kısmi saflaştırılması, bazı kinetik özelliklerinin belirlenmesi ve nanohidroksiapatit'e immobilize edilmesi
Immobilized of Lactobacillus plantarium on to magnetite florosil naoparticules and its' application in co-production of mannanase and phytase enzymes
  1. Tez No: 392057
  2. Yazar: CEM ÇELENKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN DİKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada; Lactobacillus plantarum bakterisi kullanılarak, mısır (MSR) ve buğday (BGDY) bulunan doğal besiyeri ortamında serbest ve immobilize fitaz ve mannanaz enzimlerinin üretimi yapılmıştır. Bu amaçla farklı oranlarda MSR (10, 20, 30 ve 40 gr) ve BGDY (10, 15 ve 20 gr) ihtiva eden ortama, test bakterisi inoküle edildikten sonra büyüme koşulları olan pH 6-6,5 ve sıcaklık 35°C'de inkübasyona bırakıldı. Florisil destek materyaline öncelikle APTES ile -NH2 grubu takıldı. Ardından glutaraldehit ile ara kolu oluşturuldu ve oluşan schiff bazı kararlı hale getirmek için sodium borhidrür ile indirgendi. Aktifleştirilmiş florisil destek materyali nano Fe3O4 bileşiği ile magnetik hale getirildi ve bakterilerin immobilizasyonu için kullanıldı. Hazırlanan bakteri magnetit florisilin nanopartiküllerine yaklaşık %50 oranında immobilize edildiği belirlendi. Fitaz ve mannanaz enzimlerinin üretimi ise hem serbest hem de matrikse bağlı mikroorganizmalar ile gerçekleştirildi. MSR ve BGDY doğal karbon kaynakları kullanılarak yapılan L. plantarum bakterisinin fitaz ve mannanaz enzimleri üretiminin, serbest haldeki izolatlara göre bağlı olanlarda yaklaşık %10-15 civarında bir artış gözlemlendi. Elde edilen bu bulgular ışığında manyetit florisil nanopartiküller bağlı test sonuçlarının gıda, ziraat, ilaç başta olmak üzere birçok endüstriyel alanda güvenle kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, production of the phytase and mannanase enzymes was carried out in a natural medium which includes corn (C) and wheat (W) using free and immobilized Lactobacillus plantarum bacterial strains. or this purpose the MS at different rates (10, 20, 30 and 40 g) and BGDY (10, 15 and 20 g) of medium containing the test after bacterium inoculation growth conditions with pH 6,0 to 6,5 and temperature of 35 C in incubation He was released. Florisil support material was attached to the first NH2 group with APTES. Then he created the arm by glutaraldehyde and the resulting Schiff was reduced with sodium borohydride to make some decisive. Activated support materials nano florisil was made with Fe3O4 magnetic compound which was used for the immobilization of bacteria. About 50% of the prepared bacteria were determined immobilized magnetite nanoparticles florisil. The production of phytase and mannanase enzyme was performed with both free matrix dependent microorganisms. Of C and W natural carbon sources made using L. plantarum bacteria and mannanase enzymes of phytase production, an increase of approximately 10-15% of isolates are connected by loose observed. In light of these findings obtained food magnetite nanoparticles attached test results florisil, agriculture, confidence in many industrial fields, especially concluded that the drug was used.