Erzurum şartlarında farklı yem pancarı genotiplerinin verim, kalite ve bazı bitkisel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield, quality and some characteristics some fodder beet genotypes in Erzurum conditions
  1. Tez No: 392058
  2. Yazar: HAKAN AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Araştırma Erzurum sulu koşullarında 2013 yılında yürütülmüştür. Beş farklı yem pancarı genotipi (Nedimbey, Ursus Poly, Brigadier, Populasyon-1 ve Populasyon-2) ile şeker pancarı ve kırmızı pancar verim ve bazı özellikler yönünden karşılaştırılmıştır. Araştırma Şansa Bağlı Tam Bloklar deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada en yüksek yaş yaprak (5602,5 kg/da), kuru yaprak (1077,5 kg/da) ve toplam kuru madde verimi (3239,3 kg/da) Ursus Poly çeşidinde belirlenmiştir. En yüksek yaş yumru verimi (13420,0 kg/da) Brigadier çeşidinde, en yüksek kuru yumru verimi (2188,5 kg/da) ise Populasyon-2'de belirlenmiştir. Pancar genotiplerinde ADF oranları birbirine benzer olmuş, yumrulardaki NDF ve ham protein oranları ise önemli farklılıklar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted under Erzurum irrigated conditions in 2013. Five different fodder beet genotypes (Nedimbey, Ursus Poly, Brigadier, Population-1 and Population-2), sugar beet and beetroot were investigated for yield and some characteristics. The field experiment was designed according to Randomized Completed Blocks design with three replications. The highest fresh leaf yield (5602,5 kg/da), dry leaf yield (1077,5 kg/da) and total dry matter yield (3239,3 kg/da) were determined on Ursus Poly variety. On the other hand, the highest fresh root yield (13420,0 kg/da) and dry root yield (2188,5 kg/da) were determined on Brigadier variety and Population-2, respectively. ADF rates of genotypes were determined similar, although NDF and crude protein rates of root were determined different statistically.